fbpx

Grant OZE – jak otrzymać dotację

grant OZE

Programy związane z odnawialnymi źródłami energii skierowane są przede wszystkim do odbiorców indywidualnych. Z kolei Grant OZE jest propozycją dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, dzięki czemu także mieszkańcy domów wielorodzinnych będą mogli korzystać z zielonej energii. Jak działa Grant OZE i co dzięki niemu można zyskać?

Dla kogo Grant OZE?

Jest to program skierowany jest do:
-wspólnot mieszkaniowych,
-spółdzielni mieszkaniowych,
-Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y),
-osoby fizyczne,
inwestujących w OZE, czyli instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy turbinę wiatrową.

Program OZE dla wspólnot i spółdzielni

Grant OZE może zostać przeznaczony na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o minimum 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się również koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE. Dofinansowanie może pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji netto, czyli bez podatku VAT. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE. Zdobycie grantu nie jest uzależnione od dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji.

Sposoby rozliczenia

Po uruchomieniu instalacji istnieją dwa sposoby rozliczania uzysków płynących
z pracy instalacji:
Prosument lokatorski – system niebawem uruchomiony, szczegóły tutaj.
Obecnie podstawą rozliczeń prosumentów jest system net-billingu, w ramach którego prosument sprzedaje wyprodukowaną energię z fotowoltaiki sprzedawcy energii elektrycznej. Jak działa net-billing przeczytasz tutaj.
Prosument lokatorski to status bardziej korzystny od zwykłego prosumenta. Może on wypłacać 100% zysków i to każdego miesiąca.

Jak otrzymać Grant OZE?

Jako firma Virtus Sun Polska pomagamy w zdobyciu Grantu OZE wykorzystując nasze doświadczenie w zrealizowanych projektach. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć starania o dofinansowanie na Twoją inwestycję.

Finansowanie Grantu OZE

Budżet Grantu OZE wynosi ponad 448 mln zł. Środki przeznaczoną na realizację programu mają pochodzić z unijnego Krajowego Planu Odbudowy i mają być uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat. Inwestycje będą realizowane w ramach rządowego programu TERMO oraz programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK).

Spis treści

Inne artykuły
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »