W ostatnich latach rozwój energetyki słonecznej osiąga znaczne rozmiary. Stale rośnie liczba nowych elektrowni słonecznych o różnych mocach. W Polsce nie ma taryfy gwarantowanej. Państwo nie bierze pod uwagę własnych procedur zarządzania energią od użytkowników energii słonecznej. Wszystko dzieje się na podstawie umowy i dla różnych kategorii projektów na różne sposoby. Polacy coraz częściej montują panele fotowoltaiczne na swoich domach lub działkach. Fotowoltaika często zapewnia więcej energii niż wymagają tego potrzeby gospodarstwa domowego, dlatego użytkownicy zastanawiają się co zrobić z nadmiarem energii? Firma Virtus Sun prowadzi doradztwo, sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych oraz magazynów energii.
Fotowoltaika co z nadmiarem energii?
Rosnące ceny energii zmuszają nas do szukania alternatywnych źródeł. Popularnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od przerw w dostarczaniu mocy są panele fotowoltaiczne. Rozwój systemów fotowoltaicznych wiąże się z magazynowaniem energii co zapewnia stałe zasilanie. Obecny system bilansowania przyczynia się do straty (20%) energii magazynowanej w sieci. Powstało więc zapotrzebowanie na przydomowe magazyny energii, które dają możliwość wykorzystania o wiele więcej wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii.
Energia elektryczna zmagazynowana w ciągu dnia jest dostarczana przez baterie do sieci energetycznej w nocy lub w godzinach szczytu, kiedy produkcja nie wystarcza na potrzeby odbiorców. Akumulatory można umieszczać w scentralizowanych instalacjach fotowoltaicznych, aby zrównoważyć nierównomierną produkcję energii. Mogą przechowywać nadmiar energii odnawialnej do późniejszego wykorzystania.
Fotowoltaika na potrzeby prywatne
Wytworzona rzeczywista ilość energii jest oczywiście oddawana do sieci (zawarcie specjalnej umowy prosumenckiej), jednak właściciel może później wykorzystać ją na własne potrzeby. Co więcej, jeśli taka elektrownia dostarcza więcej energii niż urządzenia gospodarstwa domowego, to operator bierze 20% – 30% nadwyżki energii na magazyn.
Na cele prywatne może być wytworzony prąd z małej elektrowni słonecznej do 50 kW. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego właściciel składa wniosek o połączenie do sieci. Następnie powstaje umowa na dystrybucję energii elektrycznej do publicznej sieci. O czym trzeba pamiętać? Otóż prosument może odebrać nadwyżkę energii, jeśli wystąpi taka potrzeba jednak nie później niż do końca okresu rozliczeniowego (12 miesięcy). Jeżeli ten okres upłynie przesłana energia elektryczna przepada. Sprzedaż prądu z fotowoltaiki (50kW) jest możliwa, ale prosument jest zobowiązany do zawarcia dwóch umów to znaczy: sprzedaży oraz dystrybucji energii.
Rozliczanie energii elektrycznej z fotowoltaiki w roku 2023
W przypadku rozliczania się według Net-billingu prosument nadwyżkę energii odsprzedaje do sieci według cen rynkowych. Polega to na tym, że producenci energii z fotowoltaiki nie wykorzystują sieci jako wirtualnego magazynu, z którego pobierają nagromadzoną energię. Energia oddawana do sieci zostaje przeliczona na złotówki i uzyskana suma przekazywana jest na wirtualne konto prosumenta, prowadzone przez sprzedawcę energii. Konto służy do opłat za prąd pobrany z sieci.
Jak magazynować energię słoneczną?
Energia odnawialna zależna od pogody i pory dnia. Dlatego do jego przełomowego rozwoju potrzebne są urządzenia do magazynowania energii. Poszukiwanie idzie w wielu różnych procedurach. Wraz z dynamicznym rozwojem źródeł energii zaczęły powstawać systemy magazynowania, które w czasie osiągają pożądany skutek. Dlaczego właściciele domów i firm komercyjnych wybierają systemy magazynowania energii?
Odpowiedź jest prosta – odnawialne źródło energii jest zależne od warunków zewnętrznych, natomiast magazynowanie energii pozwala na gromadzenie i magazynowanie nadwyżek energii dostarczanej z fotowoltaiki i wykorzystanie ich w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Ponadto magazynowanie energii służy również do poprawy stabilności dostawy, jak i poprawy parametrów jakościowych dostarczania energii.
Czym są magazyny energii do gromadzenia nadwyżki z fotowoltaiki?
Magazynami energii elektrycznej są akumulatory litowo-jonowe uzyskujące bardzo wysoką sprawność (95%). Ten typ baterii charakteryzuje się dużą pojemnością i głębokim cyklem ładowania, sięgającym 70-80%. Jednocześnie ekonomiczna celowość ich zastosowania zależy od rodzaju układów elektrochemicznych w katodzie i anodzie oraz od temperatury i warunków pracy.
Jest to poszukiwane rozwiązanie, ponieważ gwarantuje odporność na przeciążenia sieci energetycznej, może prowadzić również do ujemnych cen prądu sprzedawanego do sieci. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba je prawidłowo dobrać do posiadanej fotowoltaiki. Jeśli ktoś jest zainteresowany magazynem energii może skontaktować się z firmą Virtus Sun, specjaliści przeanalizują potrzeby danego gospodarstwa domowego i doradzą najlepsze rozwiązanie.
Magazyn energii musi odpowiadać wymaganiom energetycznym budynku. Co trzeba wziąć pod uwagę podczas jego wybierania? Przede wszystkim całkowitą moc urządzeń, jaką będzie zasilać magazyn a także czas, podczas którego panele fotowoltaiczne nie będą produkować energii elektrycznej. Posiadacze fotowoltaiki oraz magazynów energii mogą liczyć na dotacje z takiego programu jak Mój Prąd, którego celem jest wspieranie takich inwestycji (w granicach 25-50% kosztów instalacji urządzeń).