fbpx

Prosument lokatorski – jakie są korzyści?

Po rozwiązaniach dla odbiorców indywidualnych przyszedł czas na kolejny krok, tym razem ustawa dotyczy budynków wielolokalowych. W ramach programu „Prosument Lokatorski” zarządzający spółdzielnią, wspólnotą lub TBS-em będzie mógł zainwestować w instalację fotowoltaiczną otrzymując grant OZE w wysokości 50% kosztu inwestycji, wykorzystać wyprodukowaną energię na potrzeby wspólne oraz sprzedawać i dalej inwestować środki z nadwyżki.

Jakie są założenia programu?

Prosument lokatorski to nowe systemy rozliczenia energii elektrycznej dla części wspólnych
w spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych i TBS-ach. Rozliczany będzie w ramach net-billingu, jednak na zasadach korzystniejszych niż w przypadku prosumenta indywidualnego i zbiorowego.  Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną będzie zaspokajać potrzeby wspólne. Inwestor korzystający ze statusu prosumenta lokatorskiego będzie mógł zamontować większy system niż wynika z jego zapotrzebowania. Co najważniejsze – prosument lokatorski odzyska 100% energii oddanej do sieci. Nadwyżka z jej sprzedaży będzie mogła posłużyć do pokrywania kosztów związanych z energią, ale również tych dotyczących utrzymania budynków (np. remontów czy inwestycji w infrastrukturę budynku).

Ile można otrzymać Grantu OZE?

Dofinansowanie dla prosumenta lokatorskiego, określana jako grant OZE, to rozwiązanie, które zakłada nawet 50% kosztu instalacji fotowoltaicznej dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Pieniądze te będą pochodzić ze środków przekwalifikowanych z KPO.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »