fbpx

Gdzie zamontować pompę ciepła?

gdzie zamontować pompę ciepła

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry dotyczące omawianych poniżej kwestii są sprecyzowane w karcie katalogowej każdego urządzenia.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze zewnętrzna jednostka (jednostka znajdująca się na zewnątrz budynku) powinna być umieszczona w miejscu, które umożliwia łatwy dostęp dla serwisu i konserwacji. Zapewnij odpowiednią przestrzeń wokół jednostki, aby uniknąć ograniczeń przepływu powietrza. 

Upewnij się, czy jednostka zewnętrzna nie będzie generować nadmiernego hałasu, który mógłby być uciążliwy dla mieszkańców lub sąsiadów. Staraj się umieścić jednostkę w miejscu, które minimalizuje dźwięki przekazywane do wnętrza budynku bądź wybierz urządzenie, które emituje niską wartość hałasu jak np. pompa ciepła Panasonic T-Cap Super Quiet.

Pompy ciepła są odporne na warunki atmosferyczne, ale umieszczenie ich w miejscu chroniącym przed silnymi wiatrami, deszczem, śniegiem i innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi może przyczynić się do ich dłuższej żywotności.

Jeśli to możliwe, umieść jednostkę zewnętrzną w miejscu dobrze nasłonecznionym, aby poprawić jej efektywność energetyczną. Unikaj jednocześnie umieszczania jej w miejscu, gdzie może być wystawiona na zbyt duże nasłonecznienie, co mogłoby wpływać na wydajność w skrajnie wysokich temperaturach.

Upewnij się, że miejsce instalacji pompy ciepła jest bezpieczne i spełnia wszystkie przepisy bezpieczeństwa dotyczące instalacji urządzeń grzewczych.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, konieczne jest dostarczenie odpowiedniego odprowadzania wody. Upewnij się, że miejsce instalacji umożliwia skuteczne odprowadzanie wody kondensacyjnej.

Początkowo mogło się wydawać, że wybór miejsca montażu pompy ciepła to sprawa banalna, jednak okazuje się, że jest ona fundamentalna nie tylko dla optymalnego działania urządzenia, ale i bezpieczeństwa. Jeśli masz wątpliwości, gdzie powinna znaleźć się Twoja pompa ciepła, skontaktuj się z naszym doradcą, by wybrać optymalne miejsce oraz urządzenie.

Spis treści

Inne artykuły
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »