Czynniki chłodnicze w pompach ciepła są jedną z ważniejszych składowych jeśli chodzi o dane techniczne urządzenia. Te stosowane w pompach ciepła pełnią kluczową rolę jeśli chodzi o uzyskanie zadanej temperatury. Współczynnik wrząc odbiera ciepło z dolnego źródła, a po sprężeniu oddaje je odparowując w górnym źródle. Ich wybór wpływa na efektywność energetyczną urządzenia, bezpieczeństwo instalacji, a także wpływ na środowisko, co definiuje współczynnik GWP.
Główne cechy, które charakteryzują czynniki chłodnicze w pompach ciepła:
Właściwości termodynamiczne: Czynnik musi mieć odpowiednie właściwości termodynamiczne, takie jak temperatury wrzenia i skraplania oraz odpowiednie parametry pracy w cyklu termodynamicznym, aby efektywnie przenosić ciepło.
Współczynnik wydajności (COP): Współczynnik wydajności jest miarą efektywności pomp ciepła
i określa stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej, jaką zużywa pompa. Wyższy COP oznacza bardziej efektywną pracę pompy ciepła. Przykładowo – współczynnik COP 5 oznacza, że
z jednego kilowata energii elektrycznej pompa produkuje 5 kW energii cieplnej.
Odporność chemiczna: Czynniki muszą być odporne na degradację chemiczną w warunkach pracy pomp ciepła, aby zapewnić trwałą i bezpieczną eksploatację.
Niska toksyczność: Szczególnie w przypadku systemów, które mogą mieć kontakt z ludźmi lub żywnością, istotne jest, aby czynniki były niskotoksyczne, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia.
Wpływ na środowisko: Czynniki stosowane w pompach ciepła powinny mieć niski wpływ na środowisko. Szczególnie ważne jest unikanie czynników, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego i niszczenia warstwy ozonowej.
Wydajność w różnych zakresach temperatur: Pompy ciepła są wykorzystywane do różnych zastosowań, a czynnik musi być efektywny w szerokim zakresie temperatur, zarówno w przypadku ogrzewania, jak
i chłodzenia.
Współczynnik GWP
Przy wyborze czynnika warto wziąć pod uwagę współczynnik GWP, a więc Współczynnik Potencjału Globalnego Ocieplenia (GWP, ang. Global Warming Potential). Jest to miara wpływu danego gazu na efekt cieplarniany w porównaniu do dwutlenku węgla (CO2), który jest uważany za referencyjny gaz o współczynniku GWP równym 1. GWP jest używany do oceny wpływu różnych gazów cieplarnianych na globalne ocieplenie i zmiany klimatu.
W skrócie, GWP mierzy zdolność danego gazu do absorbowania promieniowania podczerwonego
i zatrzymywania ciepła w atmosferze w porównaniu do CO2, przy określonym czasie, zwykle wynoszącym 20, 100 lub 500 lat.
Na przykład, jeśli dany gaz ma GWP równy 25 dla okresu 100 lat, oznacza to, że jego zdolność do wpływania na ocieplenie klimatu jest 25 razy większa niż zdolność CO2 do tego samego w okresie 100 lat. Oznacza to również, że jeśli emitujemy 1 tonę tego gazu, to jego wpływ na ocieplenie jest równoważny emitacji 25 ton CO2 w ciągu 100 lat.
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła
Czynnik R410A – powszechnie stosowany od kilkunastu lat, zastąpił stare czynniki R12 i R22, wycofywane ze względu na wysoki GWP i toksyczność. Z powodu wysokiego GWP możliwość stosowania R410A ma być wkrótce ograniczona. Współczynnik GWP wynosi 2088.
Czynnik R32 – stosowany nowych modelach pomp ciepła. Czynnik R32 ma lepsze właściwości termodynamiczne niż R410A i niższą lepkość, a także pozwala uzyskać wyższą temperaturę zasilania i sprawność, potrzeba go mniej do napełnienia urządzenia. Współczynnik GWP = 675.
R290 – propan – ostatnio coraz popularniejszy, wykorzystywany m.in. w pompach ciepła Panasonic. Ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne, zapewnia wysoką sprawność powietrznych pomp ciepła przy niskiej temperaturze zewnętrzne. Współczynnik GWP = 3.
W miarę postępu technologicznego i coraz większego nacisku na ochronę środowiska, rozwijane są nowe, bardziej ekologiczne czynniki, które mają zmniejszyć negatywny wpływ pomp ciepła na środowisko. Efektywność i stopień ekologiczności Twojej instalacji leży w Twoich rękach. Jeśli masz dodatkowe pytania czy wątpliwości, które możemy rozwiać – skontaktuj się z nami.