fbpx

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – różnice

kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to moduły, które służą do pozyskiwania energii na nasz użytek. Na pierwszy rzut oka, kiedy spojrzymy na dach, gdzie znajdują się złożone z nich instalacje, możemy nie odróżnić jednych od drugich. Jakie są różnice między kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi? Czy zdecydować się na solary czy fotowoltaikę? Jaka jest różnica?

Solary – jak funkcjonują?

Różnicę mamy przede wszystkim w działaniu. Kolektory słoneczne dzięki promieniom słonecznym produkują ciepło, które jest później wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także może wspomóc ogrzewanie budynku. Do efektywnego działania instalacji wystarczy nawet instalacja złożona z tylko dwóch kolektorów. Jedną z metod doboru jest przyjęcie założenia, że jeden mieszkaniec = jeden kolektor. Wyróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe i próżniowo-rurowe.

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Z kolei panele fotowoltaiczne mają za zadanie produkować energię elektryczną dzięki słońcu. Pod jego wpływem krzem, z którego zbudowane są panele fotowoltaiczne wprawia elektrony w ruch, tym samym powodując przepływ energii elektrycznej.

Liczbę zainstalowanych modułów dobiera się najczęściej na podstawie rachunków za prąd z ostatniego roku, a więc według potrzeb mieszkańców oraz domu.

Dotacje

Zarówno na panele fotowoltaiczne, jak i na kolektory słoneczne otrzymać można dotacje. W przypadku fotowoltaiki dotacja z programu Mój Prąd wynosi 6 lub 7 tys. PLN w zależności od wybranego wariantu, a więc tego czy decydujemy się na dodatkowy sprzęt. Tak więc całkowita kwota dotacji do naszej mikroinstalacji zawierającej np. magazyn energii, systemy do zarządzania energią EMS/HEMS może wynieść nawet 26 000 zł.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – w co zainwestować?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Dzięki energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne możemy również podgrzewać wodę, jeśli posiadamy np. pompę ciepła. Energii z kolektorów słonecznych nie możemy magazynować w przeciwieństwie do tej z fotowoltaiki. Jednak jeśli posiadamy odpowiednio duży dach i potrzeby możemy stworzyć instalację, dzięki której wszystkie urządzenia wspierałyby się wzajemnie w działaniu mając bardzo pozytywny wpływ na nasze rachunki i środowisko.

 

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »