fbpx

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne. Powszechnym mitem, w który wierzy wielu właścicieli paneli fotowoltaicznych, jest to, że do przekształcenia światła słonecznego w energię elektryczną, potrzebne są wysokie temperatury. W rzeczywistości zasada polega na przechwytywaniu światła bez zależności od temperatury powietrza. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, panele przegrzewają się i ulegają uszkodzeniu. Dlatego jasne słońce w mroźny dzień to idealne warunki do pracy baterii. Jednak zimą słoneczny dzień jest krótszy, co powoduje, że na powierzchnię paneli dociera mniej światła. Podstawowym warunkiem wydajnego działania fotowoltaiki jest zakup nowoczesnych modułów oraz ich profesjonalny montaż. Nasza firma Virtus Sun prowadzi sprzedaż paneli i magazynów energii oraz ich podłączenie i serwisowanie.

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

Ilość energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne jest bezpośrednio związana z ilością światła słonecznego, które otrzymują. W bezchmurny dzień w bezpośrednim świetle słonecznym panele słoneczne otrzymują maksymalne światło. Kiedy słońce jest zasłonięte przez chmury, poziom światła maleje i fotowoltaika będzie działać z połową swojej pojemności.

Wpływ zachmurzenia na fotowltaikę może być pozytywny. Przy złej pogodzie, Twoje panele fotowoltaiczne odtworzą energię otrzymaną w godzinach szczytu. Jeśli słońce znajdzie się w szczelinie między chmurami, stanie się coś niesamowitego: Twoje panele fotowoltaiczne otrzymają bezpośrednie światło słoneczne plus światło odbite od chmur. W ten sposób otrzymają jeszcze więcej światła niż w pogodny dzień. Dlatego zachmurzenie może zwiększyć wydajność paneli słonecznych nawet o 50 procent lub więcej.

Czy podmuchy wiatru ograniczają efektywność fotowoltaiki?

Nie, ponieważ wiatr może dobrze oddziaływać na nią poprzez schładzanie modułów. Następuje skuteczniejsza wymiana ciepła pomiędzy panelami a otoczeniem. Negatywnym czynnikiem jest nanoszenie brudu co prowadzi do zacienienia. Sprzedawane przez naszą firmę panele fotowoltaiczne posiadają certyfikat wytrzymałości, dlatego nie ulegają uszkodzeniu nawet w czasie gradobicia. Panele słoneczne są bardziej wydajne w niższych temperaturach niż w gorącym klimacie. Zimą, podczas mrozów, produkcja energii elektrycznej może być wyższa niż moc znamionowa, obliczona przy 25 stopniach Celsjusza. 

Czy mróz może uszkodzić panel fotowoltaiczny?

Elementy konstrukcyjne paneli fotowoltaicznych nie zawierają cieczy, tak jak kolektory słoneczne. Eliminuje to jego zamarzanie, a co za tym idzie awarię sprzętu. Materiały użyte do produkcji akumulatorów  tolerują silne chłodzenie bez ryzyka awarii. Panel fotowoltaiczny jest w stanie w pełni wypracować zadeklarowane zasoby podczas pracy. Część robocza paneli fotowoltaicznych składa się z dwóch warstw. Pierwszy ma ładunek dodatni, a drugi ujemny. Pomiędzy nimi utrzymuje się pole elektryczne. Kiedy wiązka światła uderza w panel, cząsteczki są wyrzucane z dodatnio naładowanej warstwy. Są przyciągane do pustych komórek płytki ujemnej. Towarzyszy temu wytwarzanie energii elektrycznej. Kiedy bateria jest naładowana, cząstki wydzielają energię i zmieniają biegunowość, więc proces powtarza się w kółko. Obniżenie temperatury nie wpływa na wydajność procesu.

Materiały, z których montowane są panele, są w stanie wytrzymać do -400 ° C. W rzeczywistości niemożliwe jest stworzenie warunków pogodowych ze spadkiem temperatury do poziomu krytycznego dla urządzeń fotowoltaicznych. Zimno powoduje jedynie ryzyko tworzenia się lodu. Jeśli śnieg nie będzie okresowo usuwany ze sprzętu, stopniowo pokryje się lodem z prawdopodobieństwem zarysowań na szkle. Duża ilość lodu całkowicie zatrzymuje proces wytwarzania energii elektrycznej, ponieważ promienie słoneczne nie docierają do fotokomórek.

Mrozoodporność paneli fotowoltaicznych

Wiele materiałów syntetycznych jest podatnych na pękanie pod wpływem zimna, dlatego nie są używane. Nikiel jest wykorzystywany do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Rama paneli jest zwykle wykonana ze stopu aluminium. Do izolacji stosuje się przezroczyste żelopodobne związki podobne do silikonu, które zachowują elastyczność w niskich temperaturach. W celu ochrony fotokomórek stosuje się szkło osłonowe, które jest neutralne do ostygnięcia.

Jeśli w projekcie jest plastik, to tylko mrozoodporny. Do łączenia paneli fotowoltaicznych stosuje się specjalistyczne przewody z elastyczną izolacją. Zachowuje elastyczność na zimno, dzięki czemu nie pęka podczas ruchu w niskich temperaturach. Pozwala to na bezpieczne przesuwanie paneli fotowoltaicznych, zmianę ich nachylenia itp.

Sprawność wytwarzania energii słonecznej zależy od ilości światła, a nie ciepła. Ale temperatura nadal wpływa na wydajność baterii. Im zimniej, tym więcej energii elektrycznej wyprodukuje panel fotowoltaiczny. Kiedy sprzęt się przegrzewa, co jest stale obserwowane latem, zmniejsza się jego wydajność. Jeżeli planujesz zamontowanie paneli skontaktuj się z naszą firmą, wykonamy audyt i doradzimy najbardziej optymalne rozwiązanie. Udzielimy wsparcia podczas ubiegania się o dotacje “Mój Prąd” lub “Czyste Powietrze” dzięki czemu zwrot z inwestycji będzie szybszy. 

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »