fbpx

Jaka fotowoltaika do domu

Jaka fotowoltaika do domu

Jaka fotowoltaika do domu. Eksperci przekonują, że w związku z koniecznością radykalnych zmian w istniejącym systemie produkcji energii elektrycznej, musimy zacząć ją właściwie dystrybuować. Uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest system, w którym energię elektryczną wytwarzają sami konsumenci – fotowoltaika. Jeśli nie zużyjesz całej wytworzonej energii elektrycznej, reszta zostanie przekazana do sieci energetycznej. A jeśli potrzebujesz więcej energii niż produkujesz, to brak możesz uzupełnić z sieci.

Jaka fotowoltaika do domu?

Aby wybrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do domu, należy skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się dystrybucją, montażem i serwisem paneli fotowoltaicznych. Nasza firma zajmuje się realizacją takich zadań, wykonuje wyliczenia odnośnie potrzeb danego gospodarstwa domowego. Na tej podstawie dobieramy moc instalacji fotowoltaicznej, uzgadniamy z klientem montaż paneli na dachu budynku lub na gruncie, montujemy i monitorujemy jej działanie.

Najważniejszym parametrem uwzględnianym przy doborze mocy fotowoltaiki do domu jest roczne zużycie energii. Co jest podstawą jego określenia? Oczywiście rachunki za prąd, przy czym podstawą jest średnie roczne zużycie energii przez dane gospodarstwo domowe. Przeważnie zlicza się ilość zużytej energii za miniony rok bądź też uwzględnia się faktury za prąd za ostatni kwartał lub półrocze.

Jak wykonywane są obliczenia mocy fotowoltaiki do domu?

Znając wysokość rocznego poboru energii elektrycznej w kWh należy uwzględnić, że 1000 kWh jest równe 1 kWp fotowoltaiki. Dlatego na przykład zużycie roczne prądu w domu jednorodzinnym wyliczone na 4000 kWh oznacza, że konieczna będzie instalacja o mocy nie mniejszej niż 4 kWp. Uwzględniając, że 20% wytworzonej nadwyżki energii trzeba będzie oddać do sieci to faktyczne zapotrzebowanie powinno wynieść około 5 kWp.

Od czego uzależniona jest ostateczna moc fotowoltaiki do domu? Od takiego czynnika jak wielkość oraz usytuowanie dachu, w przypadku jego dostatecznego oświetlenia moc paneli będzie odpowiadała wymogom zapotrzebowania energetycznego domu. Najlepsze położenie dachu: południe, południowy-wschód, południowy-zachód.

W przypadku usytuowania dachu na wschód-zachód konieczne będzie zwiększenie ilości modułów PV. Przy takim ustawieniu uzysk energii elektrycznej jest o 15 procent niższy w porównaniu do optymalnego ustawienia. W takim przypadku instalacja fotowoltaiczna powinna być zwiększona o 1 kWp a to wiąże się z zainstalowaniem większej liczby modułów do zainstalowania na dachu.

Fotowoltaika 5 kW na dachu – ile potrzeba paneli fotowoltaicznych?

Ile modułów będzie potrzebnych dla uzyskania odpowiedniej wartości mocy jest uzależnione od rozmiaru dachu.

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

  • Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne o mocy 270 Wp-290 Wp – 1 kWp = 1 kW mocy, należy stwierdzić, że na 1 kWp fotowoltaiki przypada 3,5 takiego panela.
  • Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne o mocy 300 Wp-360 Wp – przypadają 3 panele.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu, gdy zużycie energii wiąże się z koniecznością zainstalowania instalacji o mocy 5 kWp?

  • W przypadku paneli polikrystalicznych – 18 modułów PV.
  • W przypadku paneli monokrystalicznych – 16 modułów PV.

Mając informacje na temat parametrów dachu i jednego panelu, można policzyć, ile się ich zmieści. W przypadku małej powierzchni trzeba dobrać panele o większej mocy pozwoli to zaoszczędzić miejsce. Jeżeli dach domu jest duży, są większe możliwości i bardziej atrakcyjna opcja cenowa instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę do domu?  

Korzystanie z darmowej i nieograniczonej energii słonecznej poprzez systemy fotowoltaiczne niesie ze sobą wiele korzyści:

  • Redukcja emisji CO2 – fotowoltaika charakteryzuje się zerowym poziomem emisji, oznacza to, że podczas wytwarzania energii elektrycznej nie emituje żadnych szkodliwych gazów.
  • Niski koszt eksploatacji – dzięki zastosowaniu technologii półprzewodnikowej, braku części ruchomych oraz prostocie układu instalacja fotowoltaiczna praktycznie nie wymaga konserwacji. Inną zaletą jest uzyskanie długiej gwarancji na podzespoły. Dla paneli fotowoltaicznych gwarancja wynosi 20 lat.
  • Korzyści finansowe to jeden z głównych aspektów całej inwestycji. Dzięki nowelizacji prawa energetycznego oraz wprowadzeniu taryfy gwarantowanej OZE podłączenie instalacji stało się łatwiejsze.
  • Bilans energii elektrycznej – produkcja energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych następuje w porze dnia z największym zapotrzebowaniem na energię. Gwarantuje to pokrycie wysokiego zapotrzebowania na prąd, usprawnia to integrację fotowoltaiki z siecią elektroenergetyczną elektrowni.
  • Wydajne wykorzystanie zgromadzonej energii elektrycznej – fotowoltaika przetwarza zarówno bezpośrednie promieniowanie słoneczne jak i rozproszone w pochmurny dzień.

Co trzeba wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej do domu?

  • Moduły fotowoltaiczne – energia promieniowania słonecznego jest przetwarzana na energię elektryczną
  • Kabel – za pomocą specjalnego kabla stały prąd z paneli jest przesyłany do falownika.
  • Falownik – jest to urządzenie, które zamienia prąd stały na prąd przemienny i kieruje go bezpośrednio do sieci
  • Dostawy prądu – dla bezpieczeństwa całej instalacji konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa przed i za falownikiem, energia elektryczna przekazywana do sieci jest rejestrowana za pomocą dwukierunkowego licznika, dzięki czemu dystrybutor energii wie, ile zużywasz.

Zmień swój dom w elektrownię: dzięki systemowi fotowoltaicznemu możesz zamienić światło słoneczne w energię elektryczną i spełnić potrzebę energetyczną swojego domu. 

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »