fbpx

Fotowoltaika – gdzie montować?

Fotowoltaika - gdzie montować?

Fotowoltaika – gdzie montować? Zależy Ci na tym, by mieć u siebie instalacje fotowoltaiczne? Dlaczego to będzie dobra inwestycja własnych pieniędzy? Jak znaleźć profesjonalne firmy, które zajmują się tym zagadnieniem na co dzień? Dlaczego ten temat jest tak istotny? M.in. eksperci są w stanie odpowiednio wybrać miejsce do instalacji paneli. Dzięki temu wszystko powinno działać bez zarzutu. Gdzie konkretnie są natomiast dokonywane instalacje? Dowiedz się tego z poniższego poradnika.

Instalacje fotowoltaiczne – dlaczego warto je posiadać?

Z roku na rok kalendarzowy zwiększa się liczba osób zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi. Statystyki wyraźnie pokazują, że Polacy coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania. Główny powód? To oczywiście możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Warto podkreślić, że już teraz ceny za energię elektryczną są bardzo wysokie. Niestety, w kolejnych latach ma być pod tym kątem… jeszcze gorzej. Innymi słowy, należy przygotować się na podwyżki. Można jednak się przed nimi uchronić. W tym celu świetnym wyborem są właśnie instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim będziesz mieć prąd za darmo. Oczywiście, Twoje rachunki za energię elektryczną nie będą w 100% wyzerowane. W końcu zawsze trzeba będzie ponosić koszty związane np. z opłatami handlowymi itp. Nie da się jednak ukryć, że rachunki i tak będą… o kilkadziesiąt procent mniejsze w porównaniu do poprzedniego okresu. W końcu prąd będzie w tym przypadku darmowy. Wbrew temu, co niektórzy sądzą na ten temat, inwestycje w instalacje fotowoltaiczne zwracają się bardzo szybko. Oczywiście, trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile to wszystko będzie trwało w praktyce. Ta kwestia zależy bowiem od wielu zmiennych. Można jednak przyjąć, że średni koszt zwrotu z inwestycji to około pięć, sześć lat. Co ważne, instalacje fotowoltaiczne działają automatycznie. Nie trzeba ich zatem np. codziennie włączać i wyłączać. Porządne instalacje fotowoltaiczne są objęte gwarancją, która wynosi nawet nawet… 30 lat. Co jeszcze jest ważne? Warto zaznaczyć, że instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Dlaczego trzeba współpracować z fachowcami?

Zainteresowały Cię powyższe korzyści? Można na nie liczyć, ale pod jednym warunkiem. Trzeba zdecydować się na współpracowanie z fachowcami na tej płaszczyźnie. Coraz więcej osób stawia np. na firmę Virtus Sun. Działa ona na rynku już ponad 12 lat. Ma zatem niepodważalne doświadczenie. Poza tym Virtus Sun może pochwalić się setkami zrealizowanych do tej pory projektów. A ta liczba cały czas rośnie. Warto wybierać podmioty, które są dobrze oceniane i mają przychylne recenzje. Od Klientów indywidualnych, a także biznesowych. Trzeba bowiem w tym miejscu zauważyć, że instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze np. wśród właścicieli domów, mieszkań (w mniejszym stopniu, bo tutaj dochodzą dodatkowe formalności; np. ze spółdzielniami), firm, zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych itp. Co jeszcze jest ważne w czasie wyboru podmiotu od tego zagadnienia? Kompleksowość usług. W tym przypadku także nie musisz się o nic obawiać. Wszak Virtus Sun jest jednocześnie dystrybutorem, instalatorem, a także serwisantem. Kooperacja z fachowcami ma szalenie istotne znaczenie. Tak naprawdę od tego zależy, czy np. moc paneli będzie dobrze dobrana. A bez tego trudno liczyć na sprawne, optymalne działanie i zdecydowanie niższe rachunki za energię elektryczną.

Instalacje fotowoltaiczne – w jaki sposób mogą być zamontowane?

Współpraca z profesjonalną firmą od tej dziedziny jest ważna także z tego powodu. W końcu instalacje fotowoltaiczne nie tylko muszą być odpowiednio dobrane do danego miejsca. W taki sposób, by pokryć zapotrzebowanie np. danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną… Nie będzie to możliwe również bez wyboru właściwej lokalizacji. „Szary Kowalski” nie ma zaś odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji w tym temacie. Takie decyzje nie powinny być zatem podejmowane samodzielnie. Warto zdać się na ekspertów. Najczęściej panele są natomiast montowane na solidnych dachach, które są w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenia (ta kwestia musi być dokładnie zweryfikowana). Na takiej powierzchni musi być oczywiście odpowiednio dużo miejsca, aby instalacja odbyła się szybko, dokładnie i bezpiecznie. Najlepiej jest wtedy, kiedy dachy są skierowane w kierunku południowym (najgorsze opcje to w tym temacie północ, północny wschód oraz zachód). Z kolei optymalny kąt nachylenia mieści się w przedziale od 30 do 40 stopni. Instalacje są obecnie wykonywane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. W zależności od rodzaju pokrycia, są stosowane odpowiednie mocowania. Jakie są inne możliwości (stosuje się je, kiedy z rozmaitych powodów panele nie mogą być zamontowane na dachach)? Czasami dochodzi do instalacji na wiatach. Gospodarczych lub garażowych. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Chodzi przede wszystkim o nośność oraz sztywność. Tak samo ważna jest trwałość konstrukcyjna, która powinna bez problemów wytrzymywać dodatkowe obciążenia. Czasami można zauważyć, że panele znajdują się na gruncie. Tutaj fachowcy nie tylko wybierają odpowiednie miejsce i kierunek. Liczy się także przygotowanie solidnej konstrukcji wsporczej montowanych ogniw.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »