fbpx

Jak dobrać odpowiednie panele i moc fotowoltaiki dla domu?

Jak dobrać odpowiednie panele i moc fotowoltaiki dla domu?

Jak dobrać odpowiednie panele i moc fotowoltaiki dla domu? Panel fotowoltaiczny to ogniwo, które zamienia energię słoneczną na energię elektryczną.Tej transformacji energii towarzyszy bezpośrednie zużycie. Ponadto panele słoneczne nie generują hałasu i nie zanieczyszczają środowiska. To prawdziwa ekologiczna produkcja. Szacuje się, że montaż paneli fotowoltaicznych może obniżyć roczne koszty energii elektrycznej o prawie 60% poprzez ograniczenie jej zakupu.

Jak dobrać odpowiednie panele i moc fotowoltaiki dla domu?

Ponieważ koszty mediów wciąż rosną, warto znaleźć sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna to nie tylko najlepszy wybór dla tych, którzy chcą ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale także szansa na zrobienie kroku w przyszłość. Jak prawidłowo obliczyć moc fotowoltaiki? Jest to bardzo ważne działanie, ponieważ uwzględnione zostaną potrzeby budynku na prąd. Aby odpowiednio dobrać moc fotowoltaiki należy znać roczne zużycie energii elektrycznej swojego gospodarstwa domowego.

Do obliczeń należy wykorzystać następujący wzór:

Zużycie roczne w kWh pomnożone przez 1,2 / 1000, czyli średnia produkcja roczna w kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy równa się moc instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli energia elektryczna będzie zużywana przede wszystkim w okresie zimowym, współczynnik 1,2 można zastąpić 1, 25. W Polsce wytwarzanie energii z fotowoltaiki obserwowane jest na poziomie 1000 kWh z każdego 1 kWp. Jeżeli roczne zużycie prądu będzie oscylowało w zakresie 3000 kWh to moc instalacji wyniesie – 3000 razy 1,2/1000 równa się 3,6 kW.

Rodzaje paneli słonecznych

Istnieją trzy główne typy paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Wszystkie panele słoneczne wychwytują promienie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną, ale każdy rodzaj jest nieco inny.

  • Panele monokrystaliczne są wykonane z pojedynczego (mono) kryształu krzemu i są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są ciemno czarne.Ta technologia jest bardzo wydajna a zarazem kompaktowa, czyli mniejsze panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować więcej energii niż inne rodzaje paneli o zbliżonych rozmiarach.
  • Polikrystaliczne panele słoneczne. Główna różnica między monokrystalicznymi i polikrystalicznymi panelami słonecznymi polega na tym, że te ostatnie są wykonane z wielu kryształów krzemu, a nie z jednego dużego kryształu. Ten rodzaj panelu jest tańszy w produkcji, więc koszt jest niższy.
  • Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne nie zawierają kryształów krzemu. Zamiast tego mają cienką warstwę materiału fotowoltaicznego, takiego jak amorficzny krzem lub tellur kadmu, który jest przymocowany do litego materiału arkuszowego. Cienkie panele foliowe są lżejsze i wygodne do wykonywania przenośnych paneli.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną oraz liczbę paneli?

Panele fotowoltaiczne w zależności od rodzaju cechują się mocą oraz sprawnością.Trzeba brać pod uwagę te parametry, aby mieć pewność, że pokryją one zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Standardowy panel słoneczny ma około 100 cm szerokości i 165 cm długości, natomiast jego średnia moc wynosi od 310- do 390 Wp. Dla uproszczenia – na 1 kWp instalacji fotowoltaicznej potrzebne będzie około 5,5 m2 powierzchni dachu. Jeżeli montaż fotowoltaiki będzie odbywał się na gruncie panele rozmieszcza się na dedykowanej podkonstrukcji. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej domowej do sieci daje możliwość odprowadzanie do niej ewentualnych nadwyżek a następnie rozliczanie się na opłacalnych zasadach.

Na podstawie obecnych przepisów dla instalacji fotowoltaicznej:

  • O mocy nie wyższej niż 10 kW za każdą 1 kWh która zostanie oddana do sieci można odebrać 0,8 kWh.
  • O mocy od 10 do 50 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh.

Dzięki temu uda się ograniczyć płatności za energię elektryczną, wystarczy wybrać jedynie odpowiednią moc fotowoltaiki dla domu. Warto zaufać specjalistom, którzy podpowiedzą, ile paneli należy kupić z jaką mocą, wykonają profesjonalny montaż i zajmą się serwisowaniem instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli szukasz takich specjalistów skontaktuj się z naszą firmą Virtus Sun! Chętnie opracujemy dla Ciebie wstępną wycenę! Dla klientów biznesowych przygotowaliśmy korzystny leasing.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszych paneli słonecznych

Moc paneli słonecznych może być głównym czynnikiem dla większości kupujących, a najlepsze panele fotowoltaiczne mogą różnić się mocą w zależności od Twoich potrzeb.

Efektywność

Porównując panele fotowoltaiczne, trzeba zwróć uwagę, że bardziej wydajne mogą zamienić większy procent światła słonecznego na energię elektryczną, nazywa się to wydajnością paneli. 

Monokrystaliczne: są najbardziej wydajne i znajdują się na szczycie listy z ponad 19-procentową wydajnością.

Polikrystaliczne: przy wydajności ogniw słonecznych od 15 do 17 procent są mniej wydajne niż monokrystaliczne. Jednak często są one tańsze.

Cienkowarstwowe: najmniej wydajny typ wszystkich paneli, mają wydajność ogniw słonecznych na poziomie 10-13 procent. Są też najtańsze.

Wydajność można poprawić, umieszczając panel w najlepszej pozycji, zwykle skierowanej na południe.

Współczynnik temperaturowy panelu słonecznego wskazuje na zależność między wytwarzaniem energii a temperaturą powietrza. Jest to wielkość zmniejszonej mocy wyjściowej na każdy stopień wzrostu temperatury. Dlatego im cieplej jest na zewnątrz, tym mniej wydajny będzie panel słoneczny. Chociaż panele cienkowarstwowe są pod wieloma względami słabsze, przodują pod względem współczynnika temperaturowego. W panelach cienkowarstwowych strata wyjściowa wynosi tylko 0,2 procent. Porównaj to z panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi, które mają straty wyjściowe od 0,3 do 0,5 procent.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »