Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?


Ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym . Nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają niewielki wpływ na faunę i florę. Są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie. Jeśli więc zastanawiasz się, co właściwie zyskasz dzięki instalacji fotowoltaiczna, odpowiedź jest prosta – zadbasz o środowisko, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.
 
Jak działają panele fotowoltaiczne
 
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Te ostatnie zbudowane są z płytek krzemowych, na które pada światło słoneczne i jest przez nie pochłaniane, co wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu – czyli przepływu prądu elektrycznego.  
 
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna
 
Ponieważ nie da się bezpośrednio korzystać z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych, panele pracują wraz z całą instalacją fotowoltaiczną – odnawialnym źródłem energii – która składa się z:
paneli fotowoltaicznych – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej,
inwertera (falownika) – zmieniającego prąd stały na prąd zmienny,
liczników zużycia i produkcji energii,
okablowania,
akumulatora wraz z regulatorem ładowania – w zależności od tego czy jest to instalacja niezależna, czy przyłączona do sieci elektroenergetycznej
Połączenie tych wszystkich elementów ma zapewnić ciągłość przesyłania energii elektrycznej.
 
Net metering, czyli przechowywanie energii w sieci
 
Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, czy jest to opłacalne? Otóż – jest! Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, masz możliwość oddawać energię elektryczną, której nie zużywasz do sieci energetycznej i ją tam magazynować, a w razie potrzeby po prostu odebrać. Co to oznacza w praktyce?
oszczędzasz pieniądze – to, czego nie zużyjesz na bieżąco, możesz oddać i przechować, a później wykorzystać, więc nic się nie marnuje,
chronisz środowisko – nie zużywasz w danym momencie więcej niż jest to konieczne;
nie potrzebujesz żadnego akumulatora – magazynujesz energię w sieci,
z dostawcą rozliczasz się co pół roku – jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.
 
Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca
 
Na pewno zadajesz sobie pytanie, kiedy zwróci się montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli postawisz na sprawdzone panele i inwertery, które są wydajne i odporne na uszkodzenia, możesz mieć pewność, że w przeciągu kilkunastu lat, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywistym jest, że najmniej kosztowne rozwiązania, nie są dobre. Najtańszy i w dodatku niesprawdzony sprzęt może popsuć się w naprawdę krótkim czasie. Zapewniamy, że decydując się na panele fotowoltaiczne z naszego sklepu, dostaniesz produkt najwyższej jakości. U nas cena i jakość idą ze sobą w parze. Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszej ostatnio wykonanej istalacji:
 
Do grona naszych zadowolonych klientów dołączył pan Kamil z Górska, który stał się szczęśliwym posiadaczem przydomowej elektrowni, produkującej prąd ze słońca. Przy rocznej produkcji energii o wartości ok. 8500 kWh, inwestycja zwróci się panu Kamilowi za mniej więcej 5-7 lat – czyli bardzo szybko!