Fotowoltaika – kiedy się opłaca? Nie da się ukryć, że przy drastycznie rosnących cenach energii coraz większa liczba osób decyduje się na zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Jest to jednak inwestycja, nad której opłacalnością należy się nieco zastanowić. Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie? Po jakim czasie może się zwrócić inwestycja? Czy możliwe jest uzyskanie darmowego prądu? Kiedy fotowoltaika nie jest opłacalna? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?
Wiele osób zadaje sobie wieczne pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna. Jeśli wiemy dokładnie, czym jest fotowoltaika, to prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę również z tego, jakie potencjalne korzyści możemy uzyskać. Odnawialne źródła energii to w praktyce ekologiczna technologia – nie wymaga ona stałej obsługi, a tym bardziej dużych wydatków eksploatacyjnych. Co więcej, realnie możemy uzyskać stosunkowo duże oszczędności. Jeśli wiemy, kiedy może zwrócić się fotowoltaika, wówczas w pewnym momencie przestaniemy płacić rachunki za prąd – zostaną one bowiem ograniczone do minimum. Zapewne część czytelników będzie chciała odpowiedzieć sobie na pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna w konkretnym, zindywidualizowanym przypadku. Wbrew pozorom odpowiedź jest niemalże oczywista – tak. W końcu każdy z nas jest zainteresowany poszukiwaniem oszczędności w tych trudnych czasach, gdzie tylko jest to możliwe, niezależnie od stopnia zamożności. Jak można zauważyć, fotowoltaika to skuteczny sposób na uniknięcie rachunków, które są dość wysokie. Zapewne nikt nie jest zainteresowany podwyżkami cen prądu, w konsekwencji jest to jeden z podstawowych powodów, dla których zdecydowano się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Panele słoneczne mogą być montowane w różnych lokalizacjach, zaczynając od domów jednorodzinnych, poprzez budynki firmowe i urzędy, kończąc na stadionach.
Po jakim czasie może się zwrócić inwestycja?
Kolejnym dość powszechnym pytaniem jest to, kiedy tak właściwie może zwrócić się inwestycja. Aktualne uwarunkowania są jasne- fotowoltaika zwraca się po 6-9 latach od momentu montażu. Na dzień dzisiejszy istnieje prawdopodobieństwo, że zakup ten zwróci się jeszcze szybciej- jest to uzasadnione tym, że ceny prądu każdego miesiąca znacząco wzrastają. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że droższe rozwiązania są gwarancją wydajniejszej pracy. Podczas dokonywania obliczeń należy brać pod uwagę takie aspekty, jak chociażby nasłonecznienie w naszym kraju. Wiele osób pozytywnie odpowiada na pytanie, czy jest to inwestycja opłacalna. Przewiduje się, że takie konstrukcje są w stanie działać przez kilkanaście lat, bez konieczności dokonywania napraw. Zwrot inwestycji odbywa się natomiast po kilku latach. Godne uwagi są również zróżnicowane dofinansowania, które umożliwiają częściowe sfinansowanie tego przedsięwzięcia.
Czy możliwe jest uzyskanie darmowego prądu?
Wiele osób ma poważne wątpliwości w zakresie tego, czy możliwe jest uzyskanie darmowego prądu w związku z posiadaniem fotowoltaiki. Odpowiedź jest jednoznaczna- w zdecydowanej większości przypadków jest to inwestycja, która z pewnością powinna być opłacalna. W tym celu jednak kluczowe jest, aby posiadać przestrzeń na określoną liczbę modułów, co umożliwia wygenerowanie energii spełniającej zapotrzebowanie w określonym budynku. Do inwestycji w panele zachęca dofinansowanie- jest ono dostępne w ramach wielu programów. Są prowadzone nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale również lokalnym, dlatego warto się tym zainteresować. Nie bez powodu fotowoltaika cieszy się tak dużym uznaniem wśród właścicieli. W ten sposób możliwe jest bowiem uniezależnienie się od rosnących rachunków za prąd- to właśnie one na dzień dzisiejszy tak bardzo obciążają budżet. Mając na uwadze wszystkie te powyższe aspekty możemy wywnioskować, inwestycja w fotowoltaikę jest jak najbardziej opłacalna.
Kiedy fotowoltaika nie jest opłacalna?
Nie zawsze fotowoltaika jest rozwiązaniem, które uznawane jest za najbardziej korzystne. Co do zasady, możemy wyróżnić niewiele sytuacji, w których jest to nieopłacalne. Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnych sytuacjach warto poważnie zastanowić się nad rezygnacją z tego pomysłu. Przykładem są miejsca, które są w sposób szczególny zacienione. Skoro fotowoltaika potrzebuje słońca, to takie lokalizacje są niekorzystne w sposób szczególny.
Kolejną sytuacją, w której fotowoltaika nie jest korzystna, jest możliwość montażu tylko na północ. Dla produkcji istotny jest też optymalny kąt nachylenia, jak również azymut. Warto również wspomnieć o jeszcze bardziej problematycznej kwestii. Część dachów nadaje się do gruntownego remontu. Jak wiadomo, instalacja jest dość ciężka, dlatego też jeśli dawno nie naprawialiśmy dachu, wówczas wstrzymajmy się z inwestycją w fotowoltaikę. Opłacalność inwestycji powinna być również przeanalizowana, jeśli zużywana ilość energii jest niewielka.