fbpx

Fotowoltaika – jak to działa?

Fotowoltaika - jak to działa?

Fotowoltaika – jak to działa? Naziemne moduły fotowoltaiczne są zazwyczaj przeznaczone do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu znamionowym 12V. W tym przypadku 36 ogniw słonecznych jest połączonych szeregowo, a następnie zmontowanych w moduł. Powstały pakiet z reguły oprawiony jest w aluminiową ramę, co ułatwia mocowanie do konstrukcji nośnej. Nasza firma Virtus Sun zajmuje się dystrybucją, montażem i serwisem elektrowni fotowoltaicznych do zastosowań dachowych i terenowych. Naszym celem jest zapewnienie osobom prywatnym i firmom oszczędnego źródła energii w postaci fotowoltaiki.

Jak działa fotowoltaika?

Zazwyczaj termin bateria słoneczna oznacza panele przetworników fotoelektrycznych (fotokomórki). Fotowoltaika to produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem ogniw słonecznych służy do przekształcenia energii słonecznej na energię elektryczną. Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch elektrod wykonanych ze specjalnych materiałów oraz elektrolitu. Światło kierowane jest na anodę zawierającą specjalny materiał pochłaniający i powoduje powstawanie w tym materiale nośników prądu elektronowego. Pozostaje jeszcze skutecznie je rozdzielić i zebrać na elektrodach za pomocą półprzewodników dzięki złączom. Bateria słoneczna, jej fotokomórka, to urządzenie składające się z półprzewodników, które bezpośrednio przekształca energię słoneczną w energię elektryczną zgodnie ze złożonym mechanizmem fotofizycznym i fotochemicznym. Dzięki rozwojowi technologicznemu ceny paneli słonecznych spadają, dlatego odnawialne źródła energii aktywnie zastępują tradycyjne nośniki energii.

W zależności od materiału, konstrukcji i metody produkcji, zwyczajowo rozróżnia się trzy generacje ogniw słonecznych:

  • Ogniwa słoneczne pierwszej generacji na bazie wafli krzemu krystalicznego.
  • Ogniwa słoneczne drugiej generacji oparte na cienkich warstwach.
  • Ogniwa trzeciej generacji na bazie materiałów organicznych i nieorganicznych.

Proces zamiany światła słonecznego na energię elektryczną rozpoczyna się w tzw. ogniwie fotowoltaicznym. Ogniwa te są produkowane z dwóch chemicznie modyfikowanych warstw krzemu. Kiedy fotony światła słonecznego docierają do powierzchni, elektrony te zyskują zdolność poruszania się, tworząc przepływ, który wytwarza prąd elektryczny.

Jak działa fotowoltaika domowa?

Panele fotowoltaiczne zamontowane np. na dachu domu gromadzą energię słoneczną a następnie przesyłają do inwertera (falownika), którego zadaniem jest konwersja prądu stałego na prąd zmienny. Wyprodukowana energia zostaje przesłana do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana. Możemy korzystać z tej energii, gdy promieniowanie słoneczne jest mniejsze lub w nocy. Warto pomyśleć o magazynie energii do potrzeb domowych który przechowa niewykorzystaną nadwyżkę.

Zalety fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne warto kupić ze względu na następujące zalety:

  • Bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska. Urządzenie nie emituje szkodliwych substancji, nie wibruje, pracuje cicho.
  • Darmowe i niedrogie źródło energii. Światło słoneczne to bogactwo naturalne, każdy może z niego korzystać.
  • Różnorodność typów fotowoltaiki. Może być montowana zarówno na dachu domu, na gruncie, jak i jako samodzielna elektrownia, a także w inny sposób. Nauka stale się rozwija, a modele ogniw słonecznych są ulepszane.
  • Trwałość. Fotomoduły zużywają się wolniej: żywotność wynosi około 25 lat i zależy od poziomu eksploatacji.

Panel fotowoltaiczny składa się z ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo-równolegle. Ze względu na elastyczność projektowania, system fotowoltaiczny można łatwo rozbudować. Innym celem paneli fotowoltaicznych może być dostarczanie energii elektrycznej do oświetlenia ogrodowego lub przenośnego. Pozwoli to uniknąć czasochłonnego i kosztownego okablowania. Zaletą korzystania z systemów fotowoltaicznych jest to, że energia słoneczna jest bezpłatna. Elementy fotowoltaiczne nie zmieniają swoich charakterystyk w czasie, a ich żywotność jest dość wysoka. Panele montowane na zewnątrz nie boją się deszczu, śniegu, gradu czy silnych mrozów. Na ich pracę nie mają wpływu wysokie temperatury.

Korzyści z zamontowania fotowoltaiki

Energia słoneczna jest obecnie najbardziej obiecującym rodzajem alternatywnej energii. Przede wszystkim moduły fotowoltaiczne nie wymagają surowców i materiałów eksploatacyjnych do wytwarzania energii elektrycznej, potrzebne jest jedynie światło słoneczne. Autonomiczne systemy zasilania energią słoneczną nie posiadają mechanizmów ruchomych, co znacznie zwiększa niezawodność podczas pracy. Moduły słoneczne nie szkodzą środowisku i zwierzętom, w przeciwieństwie do innych rodzajów alternatywnej energii. Posiadając fotowoltaikę na dachu swojego domu uzyskujesz mniejsze rachunki za prąd i ograniczysz emisję dwutlenku węgla.

Obecnie energia słoneczna stała się powszechna ze względu na szereg zalet w porównaniu z innymi alternatywnymi źródłami energii. Do zasilania domów prywatnych coraz częściej stosuje się panele fotowoltaiczne. Panele słoneczne są coraz częściej stosowane w systemach oświetlenia poza siecią. Korzystając z fotowoltaiki pochodzącej od producentów, którzy znaleźli się w rankingu Bloomberg TIER 1, można być pewnym ich długotrwałego i niezawodnego działania. Doświadczenie i kwalifikacje monterów gwarantują prawidłowe podłączenie instalacji i stałe korzystanie z odnawialnego źródła energii.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »