fbpx

Fotowoltaika – jak działa w zimie?

Fotowoltaika - jak działa w zimie?

Fotowoltaika – jak działa w zimie? Fotowoltaika zdecydowanie oszczędza pieniądze w dłuższej perspektywie i może trwale obniżyć rachunki za energię. Wszyscy wiemy, że panele słoneczne przetwarzają energię słoneczną, ale gdy jest mało słonecznych dni w zimie, naturalnie pojawia się pytanie: ile energii wygenerują panele fotowoltaiczne zimą? Ważne! Fotowoltaika potrzebuje światła, a nie ciepła. Firma Virtus Sun Polska sprzedając i montując panele fotowoltaiczne dąży do tego, aby energia słoneczna stanowiła ekonomiczne źródło prądu, z którego będą korzystać właściciele domów i firm. Zapewnia doradztwo podczas wyboru odpowiedniej mocy fotowoltaiki na podstawie przeprowadzonych oględzin terenu.  

Fotowoltaika – jak działa w zimie?

Wiele osób uważa, że panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii w upalny, słoneczny dzień niż w mroźny słoneczny dzień. To nie jest prawda. Panele słoneczne potrzebują światła do wytwarzania energii elektrycznej, ale temperatura zmniejsza ich wydajność. Dlatego jasne słońce i niskie temperatury są idealnymi warunkami dla fotowoltaiki.

Oczywiście przy pochmurnej pogodzie panele będą dawały mniej światła niż zwykle, ale generalnie rzadko zdarzają się przypadki, kiedy w odpowiednio skalkulowanym systemie bateria nie ma czasu na naładowanie przez cały dzień. Ale przy słonecznej, mroźnej pogodzie baterie będą bardzo skuteczne. Im niżej znajduje się słońce, tym mniejsza ilość energii dociera do paneli. Światło słoneczne musi przejść przez atmosferę. Zimą Słońce jest zawsze nisko, a dni są krótsze, dzięki czemu można uzyskać z niego znacznie mniej energii niż latem. Zimą bardzo ważny jest poziom nachylenia paneli fotowoltaicznych. Często ustalany jest kąt uniwersalny, na cały rok.

Wydajność fotowoltaiki w zimie

Wydajność paneli słonecznych w zimie spada, w zależności od regionu, im dalej na południe, tym wyższa produktywność. Dlatego im większa powierzchnia samych paneli, tym więcej energii mogą zgromadzić. Wydajność systemu fotowoltaicznego zimą obniża się przede wszystkim w takich miesiącach jak grudzień i styczeń, ponieważ wtedy jest światła najmniej. Wiadomo już, że sprawność paneli zwiększa się z obniżeniem ich temperatury, co oznacza, że, optymalnymi warunkami do wytwarzania energii są oczywiści dni słoneczne, ale również chłodne, czyli panujące w okresie zimowym.

Duże znaczenie ma oczywiście zastosowana technologia w fotowoltaice. Współpracując z firmą Virtus Sun Polska, która zajmuje się doradztwem, sprzedażą, montażem i serwisem systemu fotowoltaicznego otrzymasz panele od najwyżej sklasyfikowanych producentów takich urządzeń w rankingu Bloomberg TIER 1. Posiadając zamontowane na dachu lub gruncie panele fotowoltaiczne takich firm jak: Jinko czy Longi Solar i falowniki FoxESS czy SolarEdge, możesz mieć pewność, że dokonałeś dobrej inwestycji a panele będą działały w zimie bez zarzutów. Firma wspiera także klientów podczas ubiegania się o dotacje z programów Mój Prąd i Czyste Powietrze, a dzięki pozyskanym funduszom zwrot z inwestycji jest o wiele szybszy.

W pochmurny dzień niedobory w produkcji energii są rekompensowane z sieci energetycznej. Warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki, ponieważ zimą także produkuje energię elektryczną, a dodatkowo można wspierać się energią z sieci która w nadmiarze została wyprodukowana latem w stosunku 1:07 lub 1:0,8. To spory zysk.

Czy panele fotowoltaiczne można zoptymalizować do pracy w zimie?

Zimą optymalny kąt nachylenia do horyzontu dla paneli fotowoltaicznych będzie większy, ze względu na to, że Słońce zimą znajduje się niżej nad horyzontem. Aby uzyskać maksymalną ilość energii zimą, należy zmienić kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Uważa się, że optymalne jest instalowanie paneli pod kątem równym szerokości geograficznej obszaru. Rzeczywiście, dla bardziej równomiernego rozkładu produkcji energii przy niezbyt dużym spadku rocznej produkcji, ten kąt jest optymalny. Jeśli chcesz uzyskać maksymalne wytwarzanie energii w ciągu roku, kąt nachylenia powinien wynosić w przybliżeniu szerokość geograficzna obszaru – 15 stopni.

Wpływ śniegu na działanie paneli fotowoltaicznych

Problemy, takie jak śnieg mogą powodować zaburzenie działania paneli słonecznych. Musisz jednak zwrócić uwagę na następujące punkty, jeśli w Twojej okolicy występują śnieżne zimy, a na dachu masz zainstalowane panele słoneczne:

  • Usuwanie śniegu z modułów fotowoltaicznych, zwiększa wydajność energii słonecznej.
  • Czyszczenie paneli fotowoltaicznych ze śniegu – po prawidłowym zamontowaniu zajmuje nie więcej czasu niż odśnieżanie ścieżek

Wszystkie panele fotowoltaiczne są zaprojektowane do utrzymania określonej wagi, a obciążenie śniegiem jest zwykle znacznie mniejsze niż maksymalne dopuszczalne. Wszystkie panele słoneczne są testowane ciśnieniowo podczas produkcji, aby zapewnić ich długowieczność i jakość.

Jeśli śnieg pokryje panele fotowoltaiczne, nie będą one w stanie wyprodukować prądu ale by rozwiązać ten problem, wystarczy wyczyścić panel  specjalnym sprzętem. Panele w większości przypadków są instalowane pod pewnym kątem, co pozwala na naturalne opadanie z nich śniegu. Możesz przyspieszyć ten proces ręcznie czyszcząc śnieg specjalnymi szczotkami, które nie uszkadzają ani nie rysują paneli fotowoltaicznych.

Wnioski

Mroźna słoneczna pogoda zwiększa produkcję energii z paneli słonecznych. Dopóki słońce świeci na panele, wytwarzają one prąd, nawet lepiej zimą niż latem. Oznacza to, że w ciągu 1 godziny słonecznej pogody Twoje panele fotowoltaiczne wygenerują więcej energii zimą niż w ciągu tej samej godziny, ale latem. Całkowita ilość energii będzie oczywiście mniejsza, ponieważ zimą dni są znacznie krótsze niż latem i jest mniej słonecznych dni. Ważne pytanie, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny? W sezonie letnim możliwe jest wyprodukowanie w ciągu miesiąca około 180 kWh, jeżeli instalacja ma moc 1 kWp. W okresie zimowym w lutym wartość ta to około 60 kWh.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »