fbpx

Fotowoltaika – ile wyprodukuje prądu w skali roku?

Fotowoltaika - ile wyprodukuje prądu w skali roku?

Fotowoltaika – ile wyprodukuje prądu w skali roku? Panele słoneczne wykorzystują technologię fotowoltaiczną do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Za tym, ile fotowoltaika wyprodukuje prądu w skali roku przemawiają konkretne parametry to znaczy: wydajność oraz sprawność paneli fotowoltaicznych. Nasza firma od wielu lat jest czynnym dystrybutorem, montażystą oraz serwisantem instalacji fotowoltaicznych. Dbamy, aby pozyskiwana energia słoneczna była dla naszych klientów źródłem przynoszącym oszczędności. Wykonujemy bezpłatny audyt i doradzamy przy wyborze optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika, ile wyprodukuje prądu w skali roku?

Aby założyć na dachu swojego domu lub na gruncie system fotowoltaiczny trzeba ocenić zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli interesuje nas wiedza na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej przez fotowoltaikę w ciągu roku, należy uwzględnić warunki testowe STC zwrócone na południe. Instalacja fotowoltaiczna z każdego 1 kW mocy jest w stanie wytworzyć 1000 kWh prądu rocznie. Dla przykładu można podać, że panele słoneczne posiadające moc 3kW wyprodukują w ciągu roku 3000 kWh prądu, natomiast 4 kW – 4000 kWh a 6 kW – 6000 kWh itd.

Przedstawione dane dotyczą warunków testowych oraz instalacji fotowoltaicznej z wydajnością początkową. Aby uzyskać maksymalne wyniki trzeba zadbać o to, aby fotowoltaika została umiejscowiona w najbardziej nasłonecznionym obszarze, wybrać optymalną moc instalacji oraz podjąć współpracę z profesjonalną firmą, która oferuje doradztwo podczas wyboru instalacji oraz zapewnia montaż.

Doświadczonych specjalistów znajdziesz w naszej firmie Virtus Sun Polska, którzy zadbają, aby fotowoltaika zapewniała duże uzyski energii przez bardzo długi czas. Wykorzystujemy panele słoneczne pochodzące tylko od zaufanych producentów, dzięki czemu instalacja pracuje nieprzerwanie przez wiele lat. Uzyskujesz zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną, ponadto bierzesz udział w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ile energii dostarczają panele słoneczne, zależy bezpośrednio od ich wydajności, mocy i warunków środowiskowych. Jednak na ich skuteczność wpływa wiele innych czynników. Moc znamionowa podana na tabliczce znamionowej urządzenia pokazuje, ile energii elektrycznej może wytworzyć akumulator w optymalnych warunkach. Są testowane w idealnych warunkach standardowych. W tym przypadku gęstość nasłonecznienia wynosi 1000 W/m2, temperatura panelu 25°C, prędkość wiatru zero, a badania przeprowadzane są przy określonym widmie promieniowania.

Czynniki, które bezpośrednio wpływają na wydajność fotowoltaiki:

  • Jakość materiałów. Największe zastosowanie znalazły ogniwa słoneczne na bazie krzemu krystalicznego. Panele na bazie krzemu monokrystalicznego zapewniają najwyższą sprawność do 22% i mają najwyższy koszt. Panele polikrystaliczne mają niższą cenę, ich wydajność waha się od 14 – 17%. Cienkowarstwowy krzem amorficzny zapewnia najniższą wydajność, ale rozwój technologii sprawia, że są one obiecujące w szerokim zastosowaniu.
  • Widmo i natężenie promieniowania słonecznego. W dużej mierze zależy to od regionu, w którym zainstalowana jest fotowoltaika, pory roku i pogody. Panel słoneczny wytwarza energię elektryczną, gdy jest oświetlony światłem. W zależności od poziomu nasłonecznienia wytwarza mniej lub więcej energii elektrycznej.
  • Kąt pochylenia. Najlepsze warunki do generowania energii powstają, gdy powierzchnie są nachylone prostopadle do promieniowania słonecznego. 
  • Ogrzewanie modułów fotowoltaicznych. Pod wpływem światła wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło. Większość urządzeń poli- i monokrystalicznych ma współczynnik temperaturowy od -0,40%/°C do -0,50%/°C. Oznacza to, że na każdy stopień powyżej temperatury nominalnej (25°C) panel traci 0,5% swojej mocy wyjściowej. W przypadku urządzeń amorficznych liczba ta jest 2 razy mniejsza.
  • Zużycie fizyczne  podczas pracy. Wydajność paneli słonecznych w wyniku fizycznego zużycia spada co roku średnio o 0,8 – 1%. Zastosowanie innowacyjnych technologii zapewnia spadek wydajności tylko o 0,5%. Na tempo spadku wydajności wpływa również jakość materiałów i urządzeń, rodzaj panelu (monokrystaliczny dłużej) oraz jakość pracy.
  • Ważne jest, aby wziąć pod uwagę gwarancję producenta – wiodące marki stosują wydajne technologie i wysokiej jakości materiały. Dlatego dają dobrą gwarancję zarówno na sprzęt, jak i wydajność. W każdym razie możesz zasięgnąć profesjonalnej porady.
  • Baterie słoneczne wytwarzają energię elektryczną zarówno w pochmurną pogodę, jak i wieczorem – przy nasłonecznieniu do 150 W/m2 dla urządzeń krystalicznych i do 100 W/m2 dla urządzeń amorficznych.

Wybór sprzętu o odpowiednich właściwościach najlepiej pozostawić specjalistom. Montaż również powinny być również wykonany przez profesjonalistów, aby dobrać odpowiednie miejsce, kąt nachylenia, zapewnić wentylację elementów. Decydując się na skorzystanie z zalet potężnego, przyjaznego dla środowiska, niewyczerpanego i niedrogiego źródła energii, skontaktuj się z naszą firmą, a uzyskasz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Zwrot z instalacji paneli fotowoltaicznych następuje po 5 latach a każdy system daje co najmniej 20 lat gwarancji na wydajność. Posiadamy certyfikat ISO 9001:2015, co potwierdza zachowanie przez nas prawidłowych procedur.

Spis treści

Inne artykuły
gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń odnośnie odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować pompę ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc podjąć najlepszą decyzję. Szczegółowe parametry

Czytaj więcej »
jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest istotny, aby zapewnić efektywność i wydajność ogrzewania domu oraz wody użytkowej w budynku. Oto kroki, które podpowiedzą Ci jak dobrać

Czytaj więcej »