fbpx
Fotowoltaika - co warto wiedzieć?

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika – co warto wiedzieć? Badania wyraźnie pokazują, że coraz więcej Polaków przekonuje się do tego zagadnienia. Ty natomiast wciąż masz jeszcze pewne wątpliwości dotyczące tego, czy warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne? Na jakie zalety możesz liczyć? Jest ich naprawdę sporo. Poznaj także zasadę działania oraz przeczytaj więcej na temat możliwych form dofinansowania.

Dlaczego warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne?

Obecnie instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne. Wystarczy tylko rozejrzeć się po najbliższej okolicy. Nie brakuje osób, które zdecydowały się na to rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że instalacje fotowoltaiczne przede wszystkim są montowane na dachach, ale nie tylko. Jakie są tutaj inne możliwości? Czasami optymalnym rozwiązaniem jest instalacja paneli na gruncie. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają nie tylko właściciele domów. Rzadziej mieszkań, ponieważ to wymaga posiadania balkonu i uzyskania pozwoleń od spółdzielni itp. Okazuje się, że instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne wśród właścicieli firm, czy gospodarstw rolnych itp. Dlaczego tak się dzieje? Jak nie wiadomo, o co dokładnie chodzi, to chodzi o pieniądze. To często powtarzane powiedzenie ma zastosowanie w tym przypadku. Nie da się ukryć, że ceny za energię elektryczną są coraz wyższe. Tak naprawdę ma to miejsce rok po roku. Co gorsze, nie zapowiada się na to, by ten trend miał się zmienić. Wręcz przeciwnie. Eksperci przekonują, że ceny za prąd będą coraz wyższe. W takim położeniu warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne. Oczywiście, wiąże się to z początkowymi kosztami. Szybko się one jednak zwracają (nawet w ciągu zaledwie kilku lat). Jeśli zdecydujesz się na instalacje fotowoltaiczne, to Twoje rachunki będą zdecydowanie niższe. Niestety, nie będziesz płacić 0 PLN, bo zawsze trzeba liczyć się z kosztami np. opłat handlowych, dystrybucyjnych itp. Niemniej jednak rachunki i tak będą niższe o kilkadziesiąt procent. Sam prąd jest tutaj bowiem darmowy. Będzie on zaś wytwarzany przez odpowiednio działające instalacje fotowoltaiczne. Tym samym zapewnisz sobie niezależność pod kątem przyszłych podwyżek za energię elektryczną, które są nieuniknione. Co jeszcze powoduje, że warto wybrać fachowców realizujących instalacje fotowoltaiczne? Te systemy są bardzo solidne i trwałe. Najlepsi producenci zapewniają nawet kilkadziesiąt lat gwarancji. Poza tym instalacje fotowoltaiczne działają bezobsługowo. Zadaniem właściciela jest tylko okresowe sprawdzenie, czy instalacja pracuje zgodnie z planem (na falowniku są wyświetlane ewentualne błędy, aczkolwiek zdarzają się one bardzo rzadko). Dla wielu osób spore znaczenie ma to, że instalacje fotowoltaiczne nie zagrażają naszemu środowisku. Jest to zaś rozwiązanie w pełni ekologiczne.

Instalacje fotowoltaiczne – zasada działania

Promieniowanie słoneczne to niewyczerpalne źródło energii. Korzystają na tym instalacje fotowoltaiczne. Warto dodać, że słońce jest generalnie trzecim (pod kątem wielkości) źródłem energii odnawialnej na całym świecie. Zasada działania instalacji fotowoltaicznych nie jest skomplikowana. W obrębie systemów znajdują się m.in. ogniwa łączone w moduły. Dochodzi tutaj do powstawania określonych procesów. Energia jest pobierana ze słońca, a następnie przekształcana pod kątem potrzeb użytkowników. Na początku instalacja generuje prąd stały. To jednak nie wszystko. Powstający – w modułach fotowoltaicznych – prąd jest bowiem potem przekazywany prosto do falownika. To urządzenie ma tutaj natomiast bardzo ważne zadanie do wykonania. Chodzi o przekształcenie prądu do odpowiedniej formy, która będzie mogła być zastosowana przez domowników, czy pracowników konkretnej firmy itp. Dlatego dochodzi do transformacji na prąd zmienny, który posiada odpowiednie, wymagane przez prawo, właściwości. Falownik permanentnie dopasowuje parametry generowanego prądu do wymagań sieci. Kiedy coś nie działa, to automatycznie się wyłącza. Na jego ekranie można zaś sprawdzić kod błędu, co pomoże ekspertom od serwisu w zidentyfikowaniu ewentualnej usterki i jej naprawie. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Ważnym elementem całego systemu jest także licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu możesz sprawdzić, jak dużo energii zostało wyprodukowanej oraz pobranej. Na tej podstawie są potem dokonywane rozliczenia. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z Virtus Sun, to możesz liczyć na to, że instalacje zostaną odpowiednio dobrane i zamontowane. W ten sposób wyeliminujesz (praktycznie do zera) ryzyko ewentualnych usterek.

Na jakie dofinansowania można liczyć?

Wiele osób obawia się, że instalacje fotowoltaiczne są drogie. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że jest coraz większa konkurencja. A to korzystnie przekłada się na warunki finansowe. Poza tym Klienci mogą liczyć na szereg dofinansowań. Chodzi np. o program„Mój  Prąd”. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie od kilku do nawet 20 500 PLN. To nie wszystko. Zainteresowani Klienci mogą także skorzystać z programu „Czyste Powietrze” oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.