fbpx

Opłata mocowa – o co chodzi?

Czym jest opłata mocowa? Jest to obowiązkowa danina, która zaczęła obowiązywać od stycznia. Ma ona pokrywać koszt budowy nowych elektrowni i gwarantować pracę starych i zagwarantować, że polskiej energetyce nie zabraknie mocy.

W dni, w których zużycie prądu jest najwyższe, elektrownie mogą nie być w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Stąd potrzeba stworzenia elastycznych rezerw, które można wykorzystać w czasie największego zapotrzebowania na prąd, na co potrzeba kolejnych inwestycji. Ustawa mocowa, jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, powstała w celu zebrania kwoty na rzecz unowocześnienia elektrowni i budowy nowych. Głównym celem ustawy jest określenie, jak ma działać rynek mocy – narzędzie stworzone do osiągnięcia wyznaczonych w ustawie mocowej celów, a więc zapewnienia przez rynek mocy stałych dostaw prądu, a także zwiększyć stabilność cen energii.

Ile wynosi opłata mocowa?

Przedsiębiorstwa w ramach opłaty mocowej mają zapłacić dodatkowe 0,0762 PLN netto za każdą kWh zużytą w dni robocze od godziny 7-mej rano do 22-giej wieczorem. Co z gospodarstwami domowymi? W ich wypadku rozliczenie wygląda w ten sposób: 

  • 2,30 zł brutto przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł brutto przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł brutto przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
  • 12,87 zł brutto przy zużyciu powyżej 2800 kWh.

Przeciętna rodzina zużywa około 2400 kWh rocznie, a więc zapłaci 9,19 zł na miesiąc, a rocznie będzie to jednak już ponad 110 zł

Jak ją zredukować?

W tym modelu fotowoltaika staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w szczególności dla przedsiębiorców, ponieważ pokryje ona część aktualnego zapotrzebowania na energię w godzinach szczytu. Spowoduje to pobranie mniejszej ilości energii elektrycznej z sieci zasilającej w czasie, kiedy będzie droższa, dlatego opłata mocowa będzie proporcjonalnie niższa. Dzięki temu prosumenci mogą w znacznym stopniu lub nawet całkowicie ograniczyć pobór prądu z sieci energetycznej.