fbpx

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć? Ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym. Nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają niewielki wpływ na faunę i florę. Są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie. Jeśli więc zastanawiasz się, co właściwie zyskasz dzięki instalacji fotowoltaiczna, odpowiedź jest prosta – zadbasz o środowisko, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Te ostatnie zbudowane są z płytek krzemowych, na które pada światło słoneczne i jest przez nie pochłaniane, co wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu – czyli przepływu prądu elektrycznego.  

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Ponieważ nie da się bezpośrednio korzystać z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych, panele pracują wraz z całą instalacją fotowoltaiczną – odnawialnym źródłem energii – która składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej,
  • inwertera (falownika) – zmieniającego prąd stały na prąd zmienny,
  • liczników zużycia i produkcji energii,
  • okablowania,
  • akumulatora wraz z regulatorem ładowania – w zależności od tego czy jest to instalacja niezależna, czy przyłączona do sieci elektroenergetycznej

Połączenie tych wszystkich elementów ma zapewnić ciągłość przesyłania energii elektrycznej.

Net metering, czyli przechowywanie energii w sieci

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, czy jest to opłacalne? Otóż – jest! Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, masz możliwość oddawać energię elektryczną, której nie zużywasz do sieci energetycznej i ją tam magazynować, a w razie potrzeby po prostu odebrać. Co to oznacza w praktyce?

Oszczędzasz pieniądze – to, czego nie zużyjesz na bieżąco, możesz oddać i przechować, a później wykorzystać, więc nic się nie marnuje,

Chronisz środowisko – nie zużywasz w danym momencie więcej niż jest to konieczne;

Nie potrzebujesz żadnego akumulatora – magazynujesz energię w sieci,

Z dostawcą rozliczasz się co pół roku – jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Na pewno zadajesz sobie pytanie, kiedy zwróci się montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli postawisz na sprawdzone panele i inwertery, które są wydajne i odporne na uszkodzenia, możesz mieć pewność, że w przeciągu kilkunastu lat, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywistym jest, że najmniej kosztowne rozwiązania, nie są dobre. Najtańszy i w dodatku niesprawdzony sprzęt może popsuć się w naprawdę krótkim czasie. Zapewniamy, że decydując się na panele fotowoltaiczne z naszego sklepu, dostaniesz produkt najwyższej jakości. U nas cena i jakość idą ze sobą w parze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.