MENU
Źródło czystej energii
inwestycja w lepsze życie
Blog
Dodano 2018-11-21 o godz. 09:41:21

Samochód elektryczny – co warto o nim wiedzieć

 

 

Samochody elektryczne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Nie jest to zaskakujące, zważywszy na ich zalety: niskie koszty użytkowania, bezawaryjność, mniej spalin, cicha praca, większe bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że samochody elektryczne istniały od początku motoryzacji. Przyjrzyjmy się zatem, od czego wszystko się zaczęło.

 

 

Pierwszy powóz elektryczny powstał w Szkocji w latach 30 tych XIX wieku, a potem jego prototypy pojawiły się w Holandii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Auta te królowały do momentu, gdy w XX wieku zaczęto stosować tańsze silniki spalinowe. Wiele firm jednak nie zrezygnowało z produkcji samochodów z napędem elektrycznym i cały czas udoskonalało zastosowaną w nich technologię.

 

Jak działa auto elektryczne?

Najważniejszy jest silnik. Oprócz niego montuje się dodatkowo kontroler, którego zadaniem jest przekazywanie energii z akumulatorów do silnika. Dzięki akumulatorom właśnie można przemieszczać się na odpowiednie odległości. Zazwyczaj umieszcza się je w tylnej części samochodu lub pod spodem auta. Do prawidłowego działania samochodu elektrycznego niezbędne są także odpowiednio zaimplementowane algorytmy. Oczywiście ich dobór uzależniony jest od rodzaju zastosowanego silnika oraz konstrukcji całego obwodu.

 

 

Energia z akumulatorów przekazywana jest do silnika, skąd kierowana jest do kół bezpośrednio lub też przy zastosowaniu odpowiednich mechanizmów i przekładni. Często również stosowane jest rozwiązanie, które polega na odzyskiwaniu części energii w czasie hamowania, co pozwala zwiększyć maksymalny zasięg pojazdu nawet o około 20 procent.

 

Modele obecne na rynku

 

 

Do najbardziej rozpoznawalnych nowoczesnych aut elektrycznych należą:

 1. Tesla Motors – dzięki stosowaniu opatentowanych rozwiązań uznawany jest za niepisanego lidera tego typu samochodów na rynku;
 2. BMW i3 – idealne auto miejskie; na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać około 160 km;
 3. Nissan Leaf – nie wymaga montowania specjalnego gniazda do ładowania, wystarczy mu zwykłe domowe gniazdko;
 4. Renault ZOE – ma zasięg do 150 km;
 5. Renault Kangoo - jest jednym z nielicznych na świecie aut dostawczych zasilanych w pełni elektrycznie;
 6. Smart Fortwo Coupe electric – dwumiejscowy, na jednym ładowaniu może przejechać maksymalnie 120 km

 Autor: Administrator
Dodano 2018-11-06 o godz. 12:06:28

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o produktach BIO

 

BIO, EKO czy ORGANIC to określenia, które znaleźć możemy na opakowaniach wielu różnych produktów. Warto wiedzieć, że znaczą dokładnie to samo i są używane zamiennie. Co dokładnie oznaczają? To, że produkty nimi oznaczone, powstały w sposób ściśle określony dla produkcji ekologicznej. 

 

 

Niestety tego typu określenia są często zwykłym chwytem marketingowym, mającym na celu skusić nas do zakupu danego produktu. Na szczęście jesteśmy w stanie w łatwy sposób odróżnić prawdziwe bio-produkty od tych, które tylko takie udają. Każdy dokładnie przebadany i ekologiczny produkt otrzymuje bowiem Europejski Certyfikta Ekologiczny, czyli tzw. "zielony listek". Na zielonym tle białe gwiazdki układają się w kształt liścia. To międzynarodowe oznaczenie umieszczane na opakowaniu, dzięki któremu możemy bardzo łatwo rozpoznać atestowane i przebadane produkty ekologiczne.

 

 

Kiedy produkt otrzymuje Europejski Certyfikta Ekologiczny


"Kupowany produkt jest naturalny w co najmniej w 95 procentach, do jego produkcji nie użyto produktów modyfikowanych genetycznie (GMO) ani sztucznych polepszaczy. Ponadto rośliny nie były poddawane działaniu szkodliwych chemikaliów, a zwierzęta były dobrze traktowane. Producent zadbał też o ochronę środowiska naturalnego – m.in. o bioróżnorodność, oszczędność energii, jak najmniejszą ilość odpadów."

 

Oznacza to, że każdy produkt musi zostać najpierw zbadany, przejść cały skomplikowany proces i we wszystkich testach uzyskać wynik pozytywny. Ustawa o ekologcznej produkcji bardzo jasno określa, jakich nawozów można używać, czym można spryskać np. ekologiczną marchewkę, czy jaki skład ma mieć gleba, na ktorej ona rośnie. I tak na przykład, nie można stosować sztucznych nawozów azotowych, pestycydów, a przy hodowli zwierząt antybiotyków. 

 

 

Ekologiczna żywnośc jest nieco droższa, ponieważ jej uprawa jest trudniejsza i wymaga większych nakładów finansowych. Odstawiając chemiczne wspomagacze, ziemię można nawozić mielonymi skałami lub ekologicznym obornikiem, a rośliny opryskiwać wyciągami z ziół. Takie działanie się opłaca, ponieważ w efekcie otrzymujemy lepsze i zdrowsze produkty, co w pozytywny sposób przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-10-30 o godz. 10:09:13

Problem wylesiania, czyli: RATUJMY LASY NATURALNE!

 

 

Lasy naturalne to najbardziej różnorodne ekosystemy na naszej planecie. Żyje w nich prawie 2/3 gatunków roślin i zwierząt. Stabilizują klimat na Ziemi oraz dają pożywienie dla milionów ludzi. Jednocześnie są jednym z najbardziej zagrożonych obszarów naszej planety.

 

Lasy pierwotne wycinane są w przerażająco szybkim tempie. Przyjmuje się, że co 2 sekundy na całym świecie ginie obszar wielkości boiska do piłki nożnej. Do tej pory około 80% powierzchni lasów naturalnych zostało zniszczone lub zdegradowane, z czego połowa przypada na okres ostatnich 30 lat. Wraz z kurczącą się powierzchnią lasów pierwotnych, zwiększa się liczba zwierząt zagrożonych wyginięciem. Mowa tu m. in. o tygrysach, niedźwiedziach, czy orangutanach, które do przetrwania potrzebują dużych obszarów wyjętych poza działalność gospodarczą człowieka. 

 

 

Lasy odgrywają olbrzymią rolę w stabilizowaniu ziemskiego klimatu:
- pochłaniają dwutlenek węgla;
- regulują cykle wodne;
- są naturalnym środowiskiem wielu gatunków roślin i zwierząt;
- zapewniają pożywienie zwierzętom i ludziom.

 

 

Proces wylesianie i wypalania lasów odpowiada za 18% emisji gazów cieplarnianych. Poza tym wycinanie lasów przyczynia się do wyniszczenia plemion i grup etnicznych. Przymusowe wysiedlenia i zupełny brak poszanowania własności, to norma w wielu krajach rozwijających się, gdzie nadal istnieją naturalne ekosystemy leśne. Szacuje się, że przetrwanie 60 mln ludzi zależy od istnienia lasów naturalnych.

 

 

Lasy naturalne to płuca naszej planety i musimy je ratować. Co możemy zrobić?

 1. Wprowadzić więcej obszarów chronionych - należy stworzyć globalną sieć lasów naturalnych chronionych w oparciu o międzynarodowe mechanizmy finansowe.
 2. Zaangażować rządy na całym świecie - tylko rządzący politycy mogą doprowadzić do powstrzymania importu drewna, pochodzącego z obszarów nieobjętych kontrolą i odpowiednimi standardami gospodarki leśnej. 
 3. Prowadzić odpowiedzialny biznes - firmy i zakłady przemysłowe powinny używać papieru i drewna pozyskiwanych w sposób społecznie i środowiskowo odpowiedzialny, co znacząco ograniczy proces wylesiania.


Autor: Administrator
Dodano 2018-10-22 o godz. 15:14:13

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Panasonic?

 

 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewnia niskie koszty ogrzewania. Może i na samą inwestycję wydamy więcej, ale potem oszczędzimy na wydatkach za ogrzewanie. Mechanizm działania pompy jest prosty – urządzenie odbiera ciepło z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) i dostarcza je do instalacji c.o. i c.w.u., ogrzewając wodę, ewentualnie do instalacji wentylacyjnej, ogrzewając powietrze nawiewane do pomieszczeń.

 

Na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła japońskiej marki Panasonic. Dlaczego? Bo od lat cieszą się ogromną popularnością i zajmują pierwsze miejsca w rankingach technologicznych. Nie bez powodu z resztą – są niezawodne, a niektóre modele pracują bez zarzutu nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej - 28 stopni Celsjusza.

 

 

Pompy generacji H typu monoblok od Panasonic to jedne z najlepszych modeli dostępnych na rynku. Zaliczają się do klasy A++, a współczynnik COP wynosi u nich 5,08. Posiadają dotykowy i intuicyjny sterownik. Są wydajne i oszczędne – ich użytkowanie znacznie obniża zużycie energii.

 

Japońska technologia zastosowana w pompach Panasonic to gwarancja najlepszych rozwiązań m. in.:

- ogrzewanie, chłodzenie i CWU za pomocą jednego systemu;

- ekologia: możliwość podłączenia do paneli słonecznych;

- niskie koszty eksploatacji;

- wydajność i praca niezależna od pogody.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że to firma Panasonic wymyśliła pompy ciepła. Obecnie jest największym na świecie producentem sprężarek także do pomp ciepła innych marek. 

 

 

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-10-16 o godz. 10:26:12

Jak dbać o nasze środowisko na co dzień?

 

“If you wanna make the world a better place

Take a look at yourself, and then make a change!”

 

(„Jeśli chcesz uczynić świat lepszym miejscem

Spójrz na siebie i wtedy dokonaj zmiany!”)

 

“Man in the mirror”, Michael Jackson

 

Dużo się mówi o dbaniu o środowisko albo o ekologicznym trybie życia. Powstają rozmaite inicjatywy i akcje typu „Sprzątanie świata” czy „Adoptuj pszczołę”. Jednak nie zapominajmy, że troska o naszą planetę powinna zaczynać się od naszych najmniejszych czynności, wykonywanych każdego dnia.

 

 

To, co może robić każdy z nas to oszczędzanie wody. Częściej bierzmy prysznic zamiast kąpieli, kontrolujmy wodę podczas zmywania, sprawdzajmy szczelność kranów. Dzięki tak drobnym zmianom, w ciągu roku da się zaoszczędzić naprawdę duże ilości wody. Dodatkowo, jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w sprzęty, które pomagają oszczędzać wodę np. wysokiej klasy pralka lub zmywarka.

 

 

By w realny sposób nie przyczyniać się do efektu cieplarnianego, także nie potrzeba wiele. Wystarczy nie zostawiać zapalonego światła w pokoju, jeśli w nim nie przebywamy, ogrzewanie włączać tylko w rzeczywiście niskich temperaturach, a tam gdzie się da, zastępować urządzenia elektryczne siłą własnych mięśni. Oszczędzając energię, zmniejszamy emisję gazów szklarniowych.

 

 

Inne działania, jakie możemy podjąć, by chronić nasze środowisko to:

- kupowanie produktów w szklanych opakowaniach zamiast plastikowych czy w puszkach,

- umieszczanie zużytych baterii w specjalnie oznaczonych pojemnikach,

- używanie szklanych butelek zwrotnych,

- oszczędzanie papier i zbieranie makulatury w specjalnych pojemnikach,

- segregowanie śmieci,

- używanie środków chemicznych bezpiecznych dla środowiska.

 

 

To jak wygląda nasze otoczenie, zależy przede wszystkim od nas samych. Nie wystawiajmy sobie niepochlebnego świadectwa. Skorzysta na tym środowisko i my.Autor: Administrator
Dodano 2018-10-08 o godz. 15:21:08

Zasada 3R

 

 

Reduce, Reuse, Recycle – czyli ogranicz, użyj ponownie, recykluj. Zasada 3R kładzie nacisk na zdrowy dla środowiska styl życia, świadomą konsumpcję dóbr i odpowiednie traktowanie odpadów. W Polsce mamy zasadę 3U – unikaj kupowania zbędnych produktów, użyj powtórnie i utylizuj.

 

Reduce – ogranicz mówi o tym, by nie kupować zbędnych lub nieprzydatnych rzeczy i towarów nadmiernie zapakowanych. Poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zmniejszy się ilość generowanych odpadów. Nie chodzi oczywiście o to, byśmy nagle zrezygnowali z połowy kupowanych dotąd dóbr, ale jeśli mamy do wyboru ten sam sok w plastikowej butelce i kartonie, zdecydujmy się jednak na ten drugi.

 

 

Reuse – użyj ponownie przypomina, że niektóre produkty powszechnie uważane za jednorazowe, wcale nie muszą takie być. Taka postawa zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, które powstają jako efekty uboczne produkcji i akumulacji śmieci. Chodzi o to, by dać zużytym przedmiotom drugie życie i wykorzystać je w zupełnie nowym przeznaczeniu.

 

Recycle – recykluj apeluje, by przedmioty, których nie da się użyć powtórnie, wrzucać do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania go w produkcji. Jest to ostateczność, w momencie gdy nie można zrezygnować z kupna konkretnego produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie.

 

 

Kolejność czasowników w zasadzie 3R nie jest przypadkowa. Najważniejsze dla środowiska jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji i wielokrotne wykorzystywanie produktów. Natomiast odpowiednie przetwarzanie odpadów chroni przed akumulacją śmieci i tym samym odciąża środowisko.Autor: Administrator
Dodano 2018-09-25 o godz. 13:57:21

Globalne ocieplenie – jak pomóc naszej planecie?

 

 

Od połowy XX wieku zaobserwować można podwyższanie się średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz jednoczesne ochładzanie się stratosfery. Przewiduje się, że w przyszłości nastąpi jeszcze większe ocieplenie, co wynika z zaburzenia równowagi radiacyjnej Ziemi. Właśnie to zjawisko nosi nazwę globalnego ocieplenia.

 

 

Ze zmianami klimatu związanych jest wiele niepokojących zjawisk:

 1. Topnienie lodowców w różnych częściach świata – dla przykładu: szacuje się, że w Glacier National Park w Montanie ze 150 lodowców do roku 2030 nie pozostanie ani jeden;
 2. Zanik rzek i kryzys wodny – jest to konsekwencja zanika lodowców, które pełnią rolę stabilizującą w gospodarce wodnej;
 3. Topnienie lodów Arktyki, Antarktydy i Grenlandii – jeśli obecny stan się utrzyma, w ciągu kilku lat Biegun Północny będzie całkowicie pozbawiony lodu;
 4. Rozmarzanie wiecznej zmarzliny – spowoduje to uwolnienie znajdujących się w torfie bakterii, które do tej wyprodukowały już miliardy ton metanu, a to będzie przyczyniało się do dalszego ocieplania klimatu;
 5. Wzrost poziomu oceanów i zmiany w oceanach – woda będzie się rozszerzać, a wzrost dwutlenku węgla w atmosferze spowoduje rozpuszczanie się gazu w wodzie; to z kolei zwiększy kwasowość wody w oceanie i zagrozi żyjącym w niej organizmom;
 6. Wzrost mocy huraganów;
 7. Zmiany w opadach, susza i pustynnienie – wszystko przez przesuwające się strefy klimatyczne, zmiany okresów deszczowych i obszarów opadów;
 8. Fale upałów, powodzie, burze, lawiny błotne, zmiany prądów oceanicznych, pożary.

 

 

Co możemy zrobić?

Wszystko rozchodzi się o produkcję dwutlenku węgla. Najwięcej CO2 powstaje podczas spalania paliw kopalnych czyli ropy, gazu i węgla, dlatego należałoby z jednej strony ograniczyć korzystanie z tej formy pozyskiwania energii, a z drugiej zwiększyć efektywność jej wykorzystania. Możemy starać się zmniejszać zużycie energii w naszych domach i zakładach pracy, ale takie rozwiązanie pozwoliłoby jedynie oddalić w  czasie moment całkowitego wyczerpania zasobów. W tej sytuacji najwłaściwsze wydaje się pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych, bez szkodliwych konsekwencji dla naszego klimatu to.

Takimi naturalnymi źródłami energii są:

- energia słoneczna,

- energia wiatrowa,

- energia wodna i  geotermalna,

- energia pływów oceanicznych,

- energia z biomasy.

 

 

Budowa wiatraków czy elektrowni wodnych to kwestie, na które nie każdy z nas ma bezpośredni wpływ. Wszyscy jednak możemy starać się ograniczyć ilość zużywanej energii lub pomyśleć o zamontowaniu na swojej posesji instalacji fotowoltaicznej albo zainwestować w nowoczesny kocioł 5 klasy. Tak drobne działania jak np. wyłączanie monitora komputera, gdy z niego nie korzystamy, czy światła gdy wychodzimy z pomieszczenia nie wystarczą. Ważne jest ograniczenie spalania paliw, a to można osiągnąć poprzez przesiadanie się na rower lub korzystanie z  nowoczesnych i  energooszczędnych publicznych środków transportu. Ważna jest także świadoma konsumpcja, wybieranie towarów i usług z minimalnym śladem węglowym.

 

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-09-20 o godz. 09:22:23

Program „Czyste powietrze”

 

Czy wiedzieliście, że w wyniku chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera rocznie aż 45 000 osób? To ponad 7 razy więcej niż na skutek biernego palenia. Stan ten jest alarmujący i dobitnie świadczy o tym, że powietrze w Polsce cały czas wymaga poprawy.

 

 

W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, który przewiduje dofinansowanie w postaci dotacji i pożyczek m.in. na:

 1. wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu;
 2. docieplenie przegród budynku;
 3. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
 4. montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
 5. montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 6. instalację odnawialnych źródeł energii - kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej (tylko pożyczka).

 

Chodzi oto, by zacząć efektywnie zarządzać energią i chronić nasze środowisko. Dodatkowo działania te zwiększą domowy budżet i pozwolą nam zaoszczędzić. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

 

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” rozpoczął się 19 września br. i potrwa do 2029 roku. Na wymianę/zakup i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację przewidziano 103 mld zł budżetu.

 

 

W związku z tym, iż nasza firma – Virtus Sun Polska Sp. z o.o. – świadczy usługi w zakresie m. in. montażu instalacji fotowoltaicznych oraz pieców 5 klasy, mamy dla Was dobrą wiadomość: w przypadku skorzystania z naszych usług i chęci uzyskania dotacji w ramach programu „Czyste powietrze”, gwarantujemy kompleksową pomoc przy załatwieniu niezbędnych formalności. Wystarczy się z nami skontaktować i razem omówimy wszystkie szczegóły.

 

Więcej informacji na temat programu „Czyste powietrze” – jego założeń i kryteriów, jakie trzeba spełnić – znajdziecie na stronie www.wfosigw.torun.pl.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-09-11 o godz. 14:25:09

Grzyby trujące – czy znasz je wszystkie?

 

 

Sezon na grzybobranie rozpoczęty. Wielu z Was na pewno uwielbia wielogodzinne wyprawy do lasu i wyszukiwanie różnych gatunków grzybów. Jeśli jesteście doświadczonymi grzybiarzami, nie macie się czego obawiać. Jednak jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z grzybami, warto dokładnie zapoznać się z niejadalnymi i trującymi okazami.

 

 

Tak się na nieszczęście składa, że większość grzybów trujących jest bardzo podobnych do gatunków jadalnych. Wątpliwości nie budzi w nas chyba tylko muchomor czerwony. Konsekwencje spożycia trującego grzyba są bardzo poważne:

 1. Nieodwracalne uszkodzenia wątroby;
 2. Zaburzenia akcji serca;
 3. Trudności z oddychaniem;
 4. Utrata przytomności i w konsekwencji śmierć.

 

 

Grzyby najbardziej trujące, ze względu na zawartość substancji trujących o różnym sposobie i sile działania toksycznego na ludzki organizm, można podzielić na grzyby śmiertelnie trujące i grzyby trujące. Podziału tego dokonali specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu (Oddział Grzyboznawczy) i Centrum Informacji Lasów Państwowych.

 

1. Grzyby śmiertelnie trujące uszkadzają głównie wątrobę i nerki oraz w dalszej kolejności inne narządy miąższowe (np. śledzionę, serce). Zawierają one swoiste jady, takie jak: amanityna, falloidyna, giromitryna, orelanina. Do tej grupy grzybów należą:

- muchomor sromotnikowy,

- muchomor jadowity,

- muchomor zielonawy,

- muchomor wiosenny,

- piestrznica kasztanowata,

- zasłonak rudy,

- zasłonak brodaty;

 

 

2. Grzyby trujące działają na system nerwowy. Dzięki zawartości toksycznej muskaryny powodują podrażnienie ośrodkowego układu nerwowego i układu przywspółczulnego, co prowadzi do wystąpienia tzw. objawów muskarynowych (poty, ślinotok, łzawienie, zwężenie źrenic, zwolnienie akcji serca i zaburzenia oddychania). Do tej grupy grzybów należą:

- strzępiaki (np. strzępiak ceglasty),

- lejkówka jadowita (odbielona) i strumykowa,

- muchomor czerwony i plamisty,

- wieruszka zatokowata,

- krowiak podwinięty (olszówka),

- maślanka wiązkowa,

- czubajka czerwieniejąca (odmiana ogrodowa),

- czernidłak pospolity.

 

Jeżeli więc podczas grzybobrania napotkacie na okaz, co do którego macie wątpliwości, czy jest jest trujący czy nie, lepiej nie ryzykujcie i nie dokładajcie go do swoich zbiorów. Autor: Administrator
Dodano 2018-09-06 o godz. 12:26:32

Plastik – zagrożenia

 

 

Tworzywa sztuczne są tak popularne i obecne w naszym życiu, że pewnie większość z nas nie wyobraża sobie, że mogłoby ich nie być. Plastik jest wytrzymały, ma wiele zastosowań i jest niezwykle przydatny, ale czy wiecie, ile zostaje odpadów z wyprodukowanego plastiku? Od lat 50. XX wieku do roku 2015 wyprodukowaliśmy 8,3 mld ton tego materiału, z czego 6,3 mld ton to śmieci. A jest coraz gorzej.

 

Sukces plastiku to zagrożenie dla naszej planety. Tylko około 20% tworzyw sztucznych trafia do recyklingu, reszta ląduje na wysypiskach śmieci lub – co gorsza – w oceanach i innych zbiornikach wodnych.

 

 

Dlaczego jest to niebezpieczne? Niektóre tworzywa sztuczne są toksyczne, a nawet jeśli nie mają szkodliwych właściwości, przyciągają inne groźne dla zdrowia i życia zwierząt substancje. Dodatkowo wygląd niektórych odpadów może zmylić zwierzęta i zostaną potraktowane jako pożywienie, co może być naprawdę groźne jeśli mówimy np. o połknięciu torebki foliowej.

 

 

Plastik i inne tworzywa działają negatywnie na środowisko morskie oraz całą naszą planetę na wiele różnych sposobów:

 1. Przyczyniają się do wymierania wielu gatunków ryb i innych zwierząt morskich – połykanie mikroplastiku zakłóca prawidłowe funkcjonowanie hormonów i powoduje różnego rodzaju choroby.
 2. Mają wpływ na zdrowie człowieka – odławianie ryb nafaszerowanych toksycznymi substancjami (w tym m. in. bisfenolem, który jest uważany za groźny dla ludzkiego życia) przekłada się na funkcjonowanie naszego organizmu. Ryby już dawno przestały być tak zdrowym pokarmem, jak powszechnie uważano.
 3. Zanieczyszczają wodę, co przekłada się na jej niezdatność do picia oraz szkodliwość dla zdrowia.
 4. Tworzywa sztuczne zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy, a także trafiają na pola, gdzie nieświadomie są wykorzystywane przez rolników podczas uprawy ziemi, a co za tym idzie, mają wpływ na hodowane przez nich rośliny.

 

 

Naukowcy szacują, że do 2050 roku na śmietnik i do środowiska trafi kolejne 12 mld ton plastiku, a zjawisko to określają mianem „niekontrolowanego eksperymentu na skalę globalną”. W ciągu kilku dziesięcioleci, tworzywa sztuczne mogą zmienić nie tylko strukturę życia, ale i skał. Warto więc zastanowić się, w jakim kierunku zmierza działanie człowieka i zacząć coś zmieniać – nawet jeżeli ta zmiana miałaby dotyczyć tylko (a może i aż?) naszego najbliższego otoczenia.Autor: Administrator
Dodano 2018-08-23 o godz. 14:30:25

TAK dla wody z kranu!

 

 

Choć media i inne źródła wciąż powtarzają, że w dzisiejszych czasach picie wody prosto z kranu jest ZDROWE, wielu z nas wciąż ma pewne obawy. Boimy się, że taka woda może spowodować poważne problemy z żołądkiem albo nawet zatrucie. Okazuje się jednak, że nasza przesadna ostrożność jest zupełnie nieuzasadniona, ponieważ w ostatnich latach gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody w wielu miastach.

 

Woda z wodociągów musi spełniać rygorystyczne normy, które wyznacza Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Współczesne technologie używane w wodociągach pozwalają na jej efektywne i skuteczne oczyszczenie, a najnowsze badania pokazują, że polskie wodociągi dostarczają do naszych kranów bezpieczną wodę i cały czas jest ona pod kontrolą. Wynika z tego, że wiele miast ma doskonałą wodę do picia prosto z kranu.

 

Jeśli mieszkasz w małym mieście i nie masz zaufania do swojej wody, możesz zadzwonić i zapytać o jej jakość w zaopatrującym cię zakładzie wodociągowym lub lokalnej stacji sanepidu. Możesz też zlecić dodatkowe badanie we własnym zakresie.

 

 

O wodzie z kranu nadal krąży wiele mitów, np.:

 1. nie ma w niej minerałów,
 2. powoduje powstawanie kamieni nerkowych i żółciowych,
 3. można się nią zatruć,
 4. każdy może dosypać szkodliwe substancje do rur.

 

Na szczęście stwierdzenia te niewiele mają wspólnego z prawdą. Woda z kranu posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest po prostu zależna od miejsca. Rury, którymi woda jest transportowana do naszych domów, są położone głeboko w ziemi i panuje w nich wysokie ciśnienie, co sprawia, że ich nawiercenie i dodanie czegokolwiek do wody jest niemożliwe. Wodą z kranu nie można się zatruć ani nabawić się od niech kamieni nerkowych, ponieważ – jak już pisaliśmy wcześniej – jej jakośc jest kontrolowana na każdym etapie transportu i dostosowywana do obowiązujących norm ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Okazuje się więc, że picie wody prosto z kranu przynosi same korzyści, zarówno dla zdrowia, środowiska, jak i portfela. W praktyce picie „kranówki” zamiast wody butelkowej oznacza:

 1. dostarczanie do organizmu cennych minerałów;
 2. wyrzucanie mnieszej ilości plastiku;
 3. zaoszczędzone pieniądze.


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-23 o godz. 14:17:55


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-20 o godz. 12:12:23

Praktyczny poradnik, jak prawidłowo segregować śmieci

 

Na Twoim osiedlu stoi kilka kontenerów i każdy z nich ma inny kolor? Nie bez przyczyny! Każdy kolor jest przypisany do innego rodzaju odpadów. Aby ułatwić Ci zadanie, poniżej prezentujemy małą ściągę, który konterner służy do czego i co można, a czego absolutnie nie wolno do niego wrzucać.

 

 

Pojemnik NIEBIESKI – papier:

 1. można tu wrzucać gazety, katalogi i prospekty, papier, zeszyty, książki, papierowe torby, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania;
 2. ważne jest to, aby makulatura nie była mokra ani tłusta oraz nie zawierała metalowych elementów, np. zszywek;
 3. nie wolno wrzucać tu kalki, papieru termicznego i faksowego, odpadów higienicznych ani kartonów po napojach, mleku i sokach.

 

Pojemnik ŻÓŁTY – plastik i metal:

 1. tu wrzucamy opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki (PET) i nakrętki, zużyte długopisy, złamane linijki, puste plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i środkach czystości, styropian, kartonowe pudełka pokrytą folią aluminiową po sokach, napojach i mleku, reklamówki z tworzyw sztucznych, a także opakowania i nakrętki metalowe oraz puszki z aluminium, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, stare nożyczki, kapsle);
 2. butelki i puszki powinny być uprzednio zgniecione, a naklejki i etykiety usunięte; jeśli butelki są mocno zabrudzone, należy je wypłukać i osuszyć;
 3. w żadnym wypadku nie można wrzucać tu opakowań z jakąkolwiek zawartością, pojemników po smarach, olejach silnikowych i spożywczych, puszek po farbach, opakowań po aerozolach, opakowań po środkach chwastobójczych czy owadobójczych, sprzętu AGD.

 

 

Pojemnik CZERWONY – puszki aluminiowe, metal i drobny złom.

 

Pojemnik ZIELONY – szkło lub tylko szkło kolorowe, jeśli obok stoi pojemnik BIAŁY, służący do wyrzucania wyłącznie szkła bezbarwnego:

 1. tu wrzucamy butelki po mleku, sokach, wodzie, słoiki, opakowania po kosmetykach, butelki po napojach alkoholowych;
 2. ważne by butelki były umyte i bez zakrętek oraz niepotłuczone;
 3. nie należy wrzucać tu domowej ceramiki i porcelany, szyb czy luster, a także lamp i żarówek, reflektorów, szkła stołowego (talerzy, szklanek, kieliszków), szkła okularowego ani żaroodpornego.

 

Pojemnik BRĄZOWY:

 1. wrzucamy resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, skoszoną trawę, liście, gałęzie, trociny, chwasty, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia, ogryzki, papier spożywczy;
 2. nie wolno wrzucać tu nabiału, tłuszczu, resztek mięsa i ryb, odchodów zwierząt, papierosów, roślin zaatakowanych chorobami, artykułów higienicznych.

 

Pojemnik CZARNY – wszystko, czego nie możemy wyrzucić do żadnego innego pojemnika:

 1. wrzucać tu wolno porcelanę, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, artykuły higieny osobistej, potłuczone szyby, żarówki;
 2. zabronione jest wyrzucanie odpadów niebezpiecznych, w tym: leków, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD, RTV, odpadów wielkogabarytowych (m.in. mebli, wykładzin, dywanów, materacy i wózków).


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-20 o godz. 12:08:36


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-16 o godz. 10:12:43

Do czego nam gliceryna?

 

 

Gliceryna to związek chemiczny, który w warunkach naturalnych jest syropowatą cieczą, tłustą w dotyku, bezbarwną lub prawie bezbarwną, przezroczystą oraz bardzo higroskopijną – czyli podatną na wchłanianie wilgoci. Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne.

Właściwości gliceryny to:

 1. Rozpuszcza się w wodzie, alkoholu i glikolu propylenowym;
 2. Nie rozpuszcza się w tłuszczach, ale jest dla nich idealnym rozpuszczalnikiem;
 3. Świetnie wchłania wodę;
 4. Nawilża skórę i pozytywnie wpływa na trwałość kosmetyków.

 

 

W przemyśle gliceryna wykorzystywana jest na wiele sposobów. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

 1. Produkcja kremów, pomadek i innych produktów kosmetycznych (np. mydeł) - gliceryna sprawia, że kosmetyki mają odpowiednią konsystencję, nie zasychają ani nie "rolują się" na skórze i dogłębnie ją nawilżają.
 2. Zastosowanie jako dodatek do melasy przy paleniu shishy – fajki wodnej – oraz jako składnik płynów do napełniania e-papierosów.
 3. Wykorzystywanie do produkcji barwników, płynów hamulcowych i chłodniczych.
 4. Stosowana w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym (np. do słodzenia likierów) i skórzanym (w garbarstwie – odpowiednio wysusza skóry).

 

 

Gliceryna należy do grupy cukroli i jest najprostszym trwałym alkoholem trójwodorotlenowym (triolem). Jest silnie hydrofilowa – czyli wodolubna. Jej cząsteczki mają skłonność do łączenia się z wodą. Stanowi ważny surowiec do syntezy wielu różnorodnych związków chemicznych, m.in. niektórych gatunków mydeł. Oprócz zdolności do homogenizowania – czyli mieszania ze sobą składników produktów kosmetycznych, ma również właściwości nawilżające skórę. Ponadto gliceryny używa się do także produkcji materiałów wybuchowych. 

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-08-16 o godz. 10:07:46


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-16 o godz. 10:07:44


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-09 o godz. 11:26:45

Gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem w Polsce

 

 

Tysiące gatunków zwierząt wymierają lub są tym zagrożone. Przyczynia się do tego pośrednia i bezpośrednia działalność człowieka oraz różne czynniki środowiskowe. Naszym zadaniem jest dbać o wszystkie zwierzęta i chronić ich naturalne siedliska, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na te gatunki, których z roku na rok ubywa i którym grozi całkowite wyginięcie.  

 

 

Lista zwierząt skrajnie zagrożonych wyginięciem w Polsce przedstawia się następująco:

 

 1. Kozica tatrzańska – żywy symbol Tatr; jest uosobieniem swobody i umiłowania gór; od zawsze była popularnym celem wielu myśliwych.
 2. Modraszek gniady – unikatowy gatunek motyla, który występuje wyłącznie w okolicach Doliny Nidy; z powodu swej wyjątkowości to łakomy kąsek dla kolekcjonerów motyli.
 3. Modraszek orion – motyl o nietypowym kolorze skrzydeł; zanik jego siedlisk spowodowany jest głównie przekształcaniem się środowiska naturalnego.
 4. Sokół wędrowny – należy do najlepszych łowców; niestety sam również jest popularnym celem myśliwych.
 5. Rybitwa popielata – pozornie nie wyróżnia się niczym, ale jest niezrównanym lotnikiem; niczego się nie boi i z natury jest bardzo wojowniczym ptakiem.
 6. Głuszec – gatunek ptaków, które odbywają jedne z najbardziej efektownych godów; jego wymieranie spowodowane jest wycinką lasów i kłusownictwem.
 7. Wąż Eskulapa – największy z węży, które występują w Polsce; jest symbolem medycyny i farmacji;
 8. Nocek łydkowłosy –nietoperz, który żyje głównie w budynkach; zagrożeniem dla jego schronienia są remonty z wykorzystywaniem toksycznych środków konserwacji drewna, likwidowanie otworów wlotowych, a także świadome płoszenie i tępienie osobników.
 9. Suseł perełkowany – unikat polskiej przyrody; za wymieranie jest odpowiedzialna stosunkowo wysoka temperatura zimą 2006/2007, która powodowała przebudzenia w czasie zimowej hibernacji oraz ubożenie roślinności na terenie siedlisk tego gatunku.
 10. Bielak – zając, który na stałe zamieszkuje tereny Puszczy Augustowskiej; groźne dla niego są drapieżniki, zwłaszcza lisy oraz ocieplenie klimatu.
 11. Szczeżuja spłaszczona – gatunek małża, dla którego największym zagrożeniem są zanieczyszczenia wód i regulacja rzek, która niszczy siedliska.
 12. Żbik – ssak, który do złudzenia przypomina kota domowego; jest jednak od niego trochę większy i ma krótszy ogon; prowadzi bardzo skryty tryb życia.

 

 

Jakie są przyczyny wymierania zwierząt? Jak wspominaliśmy wcześniej, wpływ na życie i rozwój wielu gatunków ma działalność człowieka i czynniki zewnętrze. Najczęściej podawanymi przyczynami są:

 

 1. Nadmierna turystyka w zamieszkiwanych przez dany gatunek rejonach;
 2. Zanieczyszczenie środowiska – w tym smog, zaśmiecanie lasów i zanieczyszanie rzek;
 3. Anomalie klimatyczne, będące skutkiem globalnego ocieplenia;
 4. Wypalanie traw przez człowieka;
 5. Wyłapywanie przez kolekcjonerów np. jaj ptaków lub niektórych gatunków motyli oraz polowania;
 6. Stosowanie środków ochrony roślin, które powodują bezpłodność u zwierząt;
 7. Wzrost liczby naturalnych wrogów danego gatunku np. drapieżników;
 8. Ubożenie roślinności na terenie zamieszkanym przez dany gatunek;
 9. Pożary lasów spowodowane suszą.

 

 

Co my możemy zrobić? Przede wszystkim stosować się do zaleceń odnośnie konkretnego gatunku zwierząt, które są wpisane w Czerwoną Księgę Gatunków Zabronionych. Nie polować na żadne zwierzęta ani ich nie nękać. Przy corocznym rozliczeniu PIT możemy przekazać 1% podatku na wybraną fundację, która fachowo zajmuje się pomocą zagrożonym gatunkom. Ważna jest także nasza troska o środowisko naturalne oraz zachowywanie podstawowych zasad ekologii, czyli: utrzymywanie czystości w lasach, niepozostawianie śmieci na górskich szlakach, niewycinanie drzewek leśnych, niepalenie łąk i traw, czy niezanieczyszczanie wód.

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-08-09 o godz. 11:22:39


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-06 o godz. 11:07:25

Uwaga na kleszcze!

 

 

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które atakują z ukrycia, a do tego są szybkie i skuteczne. W czasie żerowania przenoszą rozmaite groźne choroby. Ponieważ nie mają naturalnych wrogów, jest ich coraz więcej. Mają dwa szczyty aktywności:

 1. maj i czerwiec;
 2. wrzesień i październik.

 

Kleszcze są najaktywniejsze od rana do południa, a potem mniej więcej od godziny 16:00 aż do zapadnięcia zmroku. Ukrywają się w trawie i jeżeli same są zainfekowane, mogą przenieść chorobę na człowieka lub zwierzę.

 

Najbardziej znane choroby odkleszczowe to:

 1. borelioza,
 2. bartonelloza,
 3. anaplazmoza granulocytarna,
 4. babeszjoza,
 5. kleszczowe zapalenie mózgu,
 6. tularemia,
 7. neoerlichioza,
 8. gorączka Q,
 9. gorączka plamista Gór Skalistych,
 10. dur powrotny,
 11. kleszczowa gorączka Kolorado.

 

 

 

Kleszcze najbardziej lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste, ale można je spotkać praktycznie wszędzie – w parkach lub na miejskich trawnikach. Najwięcej jest ich na terenach przejściowych, pomiędzy różnymi typami roślinności, np. na skraju lasu i łąki, polany czy brzegu ścieżek. Występują także w paprociach, czarnym bzie i leszczynie. Nie przepadają za słońcem, lubią ciepło, ale nie gorąco i wilgoć.

 

 

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, warto zastosować się do kilku prostych zasad:

 1. Skoro wiemy, gdzie i kiedy możemy się na nie natknąć, starajmy się tego uniknąć.
 2. Poruszajmy się środkiem ścieżek, unikajmy skraju traw i krzewów.
 3. Nośmy jasne ubrania oraz długie rękawy i nogawki.
 4. Używajmy środków odstraszających kleszcze.
 5. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy ciało – sprawdźmy strefy pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, między pośladkami, za uchem, w pachwinie - tam, gdzie skóra jest cienka, gdzie jest zacisznie i ciepło.
   

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-27 o godz. 11:10:34

Smog – problem XXI wieku

 

 

Ostatnio na temat smogu jest niestety głośno. Wszystko dlatego, że Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. W zależności od miasta wygląda to bardzo różnie. Faktem jednak jest to, że smog to realne zagrożenie dla zdrowia wszystkich Polaków. Na szczęście są sposoby, żeby się przed nim chronić.

 

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działania człowieka oraz niekorzystnych zjawisk - znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. 

 

 

Smog to mówiąc prościej taka mgła, która składa się głównie z pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych i zakładów przemysłowych. Pyły, które wnikają do naszego organizmu są bardzo szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować m. in:

 

 1. Stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne, przemijające stany zapalne płuc, zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku;
 2. Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, płuc, zatok, nerek;
 3. Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
 4. Chorobę niedokrwienną serca;
 5. Nadciśnienie tętnicze;
 6. Zaburzenia rytmu serca;
 7. Chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, demencję.
   

Jak w takim razie chronić swoje zdrowie i skutecznie walczyć ze smogiem? Jest na to kilka sposobów:

 1. Najlepiej postawić na ekologiczne źródła ciepła m.in. na kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub pomyśleć o podłączeniu się do sieci ciepłowniczej.
 2. Zacząć stosować oczyszczacze powietrza. Urządzenia te zadbają o powietrze zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
 3. Zadbać o odpowiednią dietę. Naukowcy uważają, że niektóre składniki, które znajdziemy w pożywieniu czynią nasz organizm odporniejszym.
 4. Pić dużo zielonej herbaty, ponieważ pomaga ona ograniczyć prawdopodobieństwo wpływu smogu na układ krwionośny;
 5. Nosić maski antysmogowe, które posiadają specjalne filtry chroniące przed przedostawaniem się pyłu. 
 6. Zainwestować w rośliny doniczkowe, ponieważ minimalizują one nie tylko zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz budynków, ale i te pojawiające się w naszych mieszkaniach.
 7. Zażywać świeżego powietrza z puszki i odwiedzać bary tlenowe.
 8. Przesiąść się z samochodu do pojazdów komunikacji miejskiej.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-11 o godz. 13:38:28

Tlen czym jest, każdy wie – ale czy na pewno wiemy o nim wszystko?

Tlen, jak powszechnie wiadomo, to pierwiastek chemiczny o symbolu O2, za pomocą którego oddychamy. Najwięcej jest go na Ziemi, bo aż 46,4%, co stanowi 20,95% objętości atmosfery ziemskiej. Został odkryty przez Michała Sędziwoja, polskiego alchemika i lekarza, którzy żył w latach 1566-1636. Polak pochodził z Łukownicy – wsi położonej w woj. małopolskim. Naukowiec, prowadząc eksperymenty z saletrą potasową, odkrył tlen i nazwał go „pokarmem życia”.

 

 

Tlen jest „pokarmem życia”, ale okazuje się, że może być także „pokarmem śmierci”. Dzięki wielowiekowym badaniom naukowym i różnym z tego tytułu odkryciom wiemy, że tlen podtrzymuje nas przy życiu, sprawia, że rośliny rosną, a ludzie i zwierzęta oddychają. Jednak okazuje się, że tlen może być także przyczyną zakończenia życia. Przyjrzyjmy się różnym jego właściwościom:

 

1. Tlen pod zwiększonym ciśnieniem parcjalnym jest toksyczny

Ciśnienie parcjalne to ciśnienie, jakie wywierałby dany składnik mieszaniny gazów, gdyby w tej samej temperaturze sam zajmował objętość całej mieszaniny. Gdy ciśnienie parcjalne tlenu się zwiększa, staje się od toksyczny i może doprowadzić do zatrucia się organizmu, powodując konwulsje przypominające atak epilepsji oraz często nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Problem dotyczy na przykład płetwonurków, wchodzących poniżej 50 m głębokości.

 

 

2. W przeszłości nadmiar tlenu powodował gigantyzm u organizmów żywych

Istnieje teoria, która mówi, że w czasach, kiedy jeszcze żyły dinozaury, gdy wzrastał poziom tlenu w atmosferze, rośliny i zwierzęta w procesie ewolucji zyskiwały bardzo duże rozmiary, np. skorpiony, ważki czy wspomniane wcześniej dinozaury. Podobno tak duże rozmiary miały chronić faunę i florę przed toksycznym działaniem tlenu, ale hipoteza ta nie została ostatecznie potwierdzona.

 

 

3. Tlen i masowe wymieranie mikroorganizmów

Przyjęło się, że pojawienie się na Ziemi tlenu w wyniku przeprowadzania reakcji fotosyntezy przez sinice (rodzaj bakterii), spowodowało masowe wymieranie mikroorganizmów. Jako powód podano brak enzymów przeciwutleniających, które obroniłyby je przed toksycznością tlenu. Jednak z badań molekularnych wynika, że owe drobnoustroje już przed zwiększeniem stężenia tlenu posiadały ochronne białka.

 

 

4. Zepsuta zupa w czasie burzy

Kto przeżył zepsucie się świeżo ugotowanej zupy w czasie burzy, niech wie, że winę za to ponosić może powstający wtedy ozon. Jest to trójatomowa cząsteczka tlenu, także toksyczna , silnie reaktywna i utleniająca. Tworzy się w czasie elektrycznych wyładowań, czyli na przykład podczas burzy, wytwarzając charakterystyczny zapach, który kojarzy nam się właśnie z deszczem. 

 

 

5. Przeciwbakteryjne działanie wody uTLENionej

Woda utleniona to nic innego jak roztwór wody i nadtlenku wodoru o działaniu przeciwbakteryjnym poprzez efekt utleniający właśnie. W kontakcie z raną powstają wolne rodniki, które niszczą bakterie. Dodatkowo ludzkie enzymy przeciwutleniające, obecne w skaleczeniu, powodują w reakcji z wodą utlenioną spienienie, co ma je dokładnie wyczyścić.

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-04 o godz. 09:32:02

Kocioł Pereko Beta Pelet 

Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy – zamontowany i gotowy do użytku nowoczesny kocioł PEREKO BETA PELET, dostosowany do spalania peletu, czyli ekologicznego paliwa naturalnych zasobów odnawialnych. Co wyróżnia go na tle innych urządzeń?

 1. Automatyczny zapłon;
 2. Płynna regulacja mocy;
 3. Niski pobór prądu;
 4. Automatyczne czyszczenie palnika;
 5. Sterowanie przez panel pokojowy;
 6. Sterowanie przez Internet.

 

To tylko kilka z jego wielu zalet. Użytkowanie kotła jest komfortowe i ekonomiczne. Granulki peletu, dzięki zastosowaniu palnika PELAS HYBRID, wypalają się niemal całkowicie. Palnik ten gwarantuje czystość spalania, a z 1 worka peletu zostaje TYLKO niewielka garść popiołu.

 

Nowoczesna technologia

Korpus i wymiennik został skonstruowany tak, by urządzenie przekazywało ciepło jak najefektywniej i zachowało przy tym szczelność i bezawaryjność.

 1. Dzięki automatyzacji sytemu S.Control,, który steruje pracą kotła poprzez rozpalanie, czyszczenie oraz kontrolę płomienia, korzystanie z urządzenia jest naprawdę komfortowe.
 2. Sterownik, który obsługuje 3 pompy, siłownik zaworu mieszającego i ogranicznik temperatury oraz automatyczna zapalarka, która umożliwia samoczynne rozpalenie we wskazanym momencie, przekłada się na wielozadaniowość urządzenia.

Dodatkowo pelet posiada piątą klasę emisji oraz certyfikat ECODESIGN. Szczelność spawów została objęta 10-letnią gwarancją, a wymiennik 6-letnią. Ponadto zainstalowaliśmy 2 energooszczędne pompy Euroterm, elektroniczne z funkcją AUTOADAPT i poborem energii od 4 W.

Gwarancja bezpieczeństwa

Zapewniamy, że w trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowania klienta, zadbaliśmy o każdy szczegół, a konstrukcja urządzenia została odpowiednio opracowana. By wyeliminować ryzyko nagrzania się korpusu, został on odseparowany od kotła. Dodatkowo wmontowane zostały automatyczne systemy bezpieczeństwa:

 1. System spalania nadciśnieniowego – zapobiega cofnięciu się płomienia;
 2. Czujnik STB – wyłącza zasilanie podajnika zewnętrznego w przypadku za wysokiem temperatury.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-04 o godz. 09:28:00


Autor: Administrator
Dodano 2018-06-13 o godz. 12:34:58

Kilka słów o pszczołach

 

Co rusz można usłyszeć w Polsce o nagłej śmierci pszczół lub ich stałym podtruwaniu. A tymczasem pszczoły są nam NIEZBĘDNE do życia. Korzyści, jakie płyną z ich roli to:

 1. Dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele.
 2. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki.

 

Pszczoła jest jedynym owadem, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka.

Miód, który produkują pszczoły, jest zdrowy, ponieważ nie zbierają one nektaru z trujących roślin, jak robią to owady z rodziny osowatych.

Inne dobroczynne właściwości miodu to m. in.:

 1. działanie antybakteryjne,
 2. zawartość przeciwutleniaczy,
 3. łagodzenie kaszlu,
 4. poprawa perystaltyki jelit,
 5. działanie uspokajające i nasenne.

miód

Naukowcy mają głos

 

Badacze z Uniwersytetu w Lund odkryli, że w żołądkach pszczół miodnych jest 13 bakterii kwasu mlekowego, które wytwarzają związki przeciwbakteryjne. Uważają też, że pochodzące od pszczół bakterie mlekowe mogą w przyszłości stanowić skuteczny zamiennik antybiotyków. Poza tym nie od dziś wiadomo, że pszczoły mają świetny węch, co pozwala im (oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu) wykryć nawet znikome ilości narkotyków, a nawet materiałów wybuchowych.

 

Jakie mogą być skutki braku pszczół na Ziemie?

 1. Poważne problemy z wyżywieniem populacji.
 2. Zaburzenie właściwego funkcjonowania ekosystemów naturalnych.
 3. Zanik aż ¾ gatunków roślin.
 4. Zmniejszenie ilości produkowanego pożywienia, a co z tym idzie wzrost jego cen.
 5. Pozbawienie produktów właściwości odżywczych.
 6. Wymieranie gatunków zwierząt, dla których pożywieniem były rośliny zapylane przez pszczoły.

pszczoła na kwiatku

Apel GREENPEACE

Co rok w Polsce, w wyniku utraty siedlisk, chemizacji rolnictwa, chorób i pasożytów, ginie aż milion pszczół. Aby temu przeciwdziałać – dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji Adoptuj Pszczołę – powstała Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Jest to przygotowany przez naukowców, pszczelarzy i obywateli wszechstronny plan działania, wyznaczający kierunki i działania dla ochrony owadów zapylających. Jednak by taka strategia weszła w życie, potrzebne są nasze głosy. Razem z organizacją GREENPEACE POLSKA gorąco zachęcamy do dołączenia do apelu i oddania swojego podpisu.

 

Można to zrobić na stronie: https://act.greenpeace.org/page/24716/petition/1?ea.tracking.id=gppl

Pełna treść strategii znajduje się na: adoptujpszczole.pl/strategiaAutor: Administrator
Dodano 2018-06-08 o godz. 13:13:18

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

 

 

Ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym . Nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają niewielki wpływ na faunę i florę. Są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie. Jeśli więc zastanawiasz się, co właściwie zyskasz dzięki instalacji fotowoltaiczna, odpowiedź jest prosta – zadbasz o środowisko, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.

 

Jak działają panele fotowoltaiczne

 

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Te ostatnie zbudowane są z płytek krzemowych, na które pada światło słoneczne i jest przez nie pochłaniane, co wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu – czyli przepływu prądu elektrycznego.  

 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

 

Ponieważ nie da się bezpośrednio korzystać z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych, panele pracują wraz z całą instalacją fotowoltaiczną – odnawialnym źródłem energii – która składa się z:

 1. paneli fotowoltaicznych – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej,
 2. inwertera (falownika) - zmieniającego prąd stały na prąd zmienny,
 3. liczników zużycia i produkcji energii,
 4. okablowania,
 5. akumulatora wraz z regulatorem ładowania - w zależności od tego czy jest to instalacja niezależna, czy przyłączona do sieci elektroenergetycznej

Połączenie tych wszystkich elementów ma zapewnić ciągłość przesyłania energii elektrycznej.

 

Net metering, czyli przechowywanie energii w sieci

 

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, czy jest to opłacalne? Otóż – jest! Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, masz możliwość oddawać energię elektryczną, której nie zużywasz do sieci energetycznej i ją tam magazynować, a w razie potrzeby po prostu odebrać. Co to oznacza w praktyce?

 1. oszczędzasz pieniądze – to, czego nie zużyjesz na bieżąco, możesz oddać i przechować, a później wykorzystać, więc nic się nie marnuje,
 2. chronisz środowisko – nie zużywasz w danym momencie więcej niż jest to konieczne;
 3. nie potrzebujesz żadnego akumulatora – magazynujesz energię w sieci,
 4. z dostawcą rozliczasz się co pół roku – jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

 

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca

 

Na pewno zadajesz sobie pytanie, kiedy zwróci się montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli postawisz na sprawdzone panele i inwertery, które są wydajne i odporne na uszkodzenia, możesz mieć pewność, że w przeciągu kilkunastu lat, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywistym jest, że najmniej kosztowne rozwiązania, nie są dobre. Najtańszy i w dodatku niesprawdzony sprzęt może popsuć się w naprawdę krótkim czasie. Zapewniamy, że decydując się na panele fotowoltaiczne z naszego sklepu, dostaniesz produkt najwyższej jakości. U nas cena i jakość idą ze sobą w parze. Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszej ostatnio wykonanej istalacji:

 

Do grona naszych zadowolonych klientów dołączył pan Kamil z Górska, który stał się szczęśliwym posiadaczem przydomowej elektrowni, produkującej prąd ze słońca. Przy rocznej produkcji energii o wartości ok. 8500 kWh, inwestycja zwróci się panu Kamilowi za mniej więcej 5-7 lat – czyli bardzo szybko!  

 

 

W tej instalacji został zastosowany panel Sharp oraz inwerter Fronius z modułem internetowym Wi-Fi, który umożliwia podgląd parametrów pracy i uzysków energii elektrycznej przez Internet.

 

Poznaj zalety naszych instalacji fotowoltaicznych:

 1. Nasze panele są odporne na różne warunki atmosferyczne. Zostały zaprojektowane tak, by wytrzymywać burze, gradobicia, czy temperaturę nawet -30°C.
 2. Mają bardzo długi czas użytkowania, ponieważ w tak prostym układzie, właściwie nie ma co się zepsuć.
 3. Panele fotowoltaiczne z naszego sklepu nie powodują żadnego hałasu, przydomowa instalacja pozostaje praktycznie niesłyszalna.
 4. Używanie naszych paneli nie wpływa na okolicę ani faunę i florę.
 5. Praca instalacji fotowoltaicznej nie wpływa na środowisko naturalne poprzez emisję jakichkolwiek substancji chemicznych ani dwutlenku węgla.

 

Jeśli jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, od czego zacząć – zgłoś się do nas! Załatwimy za Ciebie niezbędne dokumenty z dostawcą energii, a w przypadku brania kredytu także formalności w banku.Autor: Administrator
Dodano 2015-11-23 o godz. 12:31:09

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego nas w akcji:

 Autor: Administrator
Dodano 2015-05-07 o godz. 15:05:10

Gmina Aleksandrów Kujawski będzie się ubiegać o dofinansowanie ze środków PROW na budowę mikroinstalacji prosumenckich z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z przeznaczeniem dla własnych potrzeb budynku oraz gospodarstw domowych osób fizycznych. Gmina będzie wnioskodawcą, inwestorem oraz właścicielem instalacji przez okres 5 lat. Gmina przekaże urządzenia gospodarstwom, a po upływie okresu trwałości projektu (5 lat) urządzenie będzie przekazane użytkownikowi. Interesującym faktem jest to, że wysokość dofinansowania może wynieść nawet 90% wartości netto instalacji. Po stronie zainteresowanych będzie pokrycie 10% kosztów instalacji oraz podatek VAT. Aby wziąć udział w projekcie należy spełnić poniższe warunki:
- nieruchomości zlokalizowane na terenie gminy Aleksandrów Kujawski
- nieruchomości nie są wykorzystywane do celów działalności gospodarczej
- osoby składające wnioski są właścicielami danej nieruchomości
- stan techniczny budynku musi wytrzymać obciążenie instalacji fotowoltaicznej (1kW= około 80-100kg)
- wolna połać dachowa ok 7-8 m2 na 1kW mocy instalacji PV
- połać dachu, na której ma być wykonana instalacja nie może być zacieniona
- w gre wchodzą tylko budynki, które instalacje mogą umieścić na połaci dachowej z południową lub południowo-zachodnią ekspozycją
-o biekty nie mogą byc objęte ochroną konserwatorską

Moc zainstalowanych urządzeń będzie określona na podstawie analizy zapotrzebowania danego gospodarstwa na energię elektryczną. Jednak moc instalacji nie może przekraczać 3 kW. Jednym z podstawowych warunków otrzymania dofinansowania jest wykorzystanie w 100% wytworzonej energii tylko i wyłącznie na potrzeby własne użytkownika. Oznacza to, że przez okres 5 lat nie można odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii. Pomiędzy mieszkańcem a gminą zostanie podpisana umowa użyczenia, która będzie zawierać podstawowe zasady współpracy. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi posiadać uregulowany stan prawny nieruchomości, na której będzie montowana instalacja.


Warunkami realizacji przedsięwzięcia są:
- czas realizacji oraz rozliczenia inwestycji do 16.10.2015r
- moc mikroinstalacji nie może przekroczyć 40 kW mocy elektrycznej (panele fotowoltaiczne i mikroelektrownie wiatrowe) oraz 120kW mocy cieplnej (kotły na biomasę, kolektory słoneczne, pompy ciepła)
- wytworzona energia musi być w 100% wykorzystana przez użytkownika na potrzeby własnego gospodarstwa domowego
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy Aleksandrów Kujawski do wzięcia udziału w projekcie. Deklaracje przystąpienia do projektu należy złożyć do 11 maja 2015 roku na załączonym formularzu w sekretariacie Urzędu Gminy Aleksandrów Kujawski wraz z wypełnioną ankietą określająca poziom zapotrzebowania na energię (dokumenty proszę składać w kopertach z napisem „Mikroinstalacje prosumenckie”).


Samo przystąpenie do projektu nie jest gwarantem otrzymania dofinansowania. Dofinansowane zostaną maksymalnie 3 gminy z całego województwa z uwagi na ograniczoną ilość środków na realizacje zadania.Autor: Administrator
Dodano 2015-04-21 o godz. 13:19:38

Net-metering (z ang. opomiarowanie netto) jest to seriws dla prosumenta z instalacją PV do 10kW, wraz z którym wytworzona energia elektryczna we własnej przydomowej instalacji (np. przez panele fotowoltaiczne) i energia dostarczona do lokalnej sieci jest rozliczana poprzez zbilansowanie jej z ilością energii zużytej z sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie jest zapewniane przez dystrybutrów energii. Można to pokazać na porstym przykładzie:
Jeśli przez cały rok zużywamy 4000kW, a nasza instalacja PV produkuje 3500kW, to płacimy jedynie za 500kW. Czyli jest to bardzo duża oszczędność. Także dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować, wyzerować lub zyskać na naszej instalacji poprzez sprzedaż nadwyżek do zakładu energetycznego. W Polsce z net-meteringu korzystają prosumenci o łącznej mocy instalacji ok. 20MW. Okres, w którym możemy sprzedawać wytworzoną przez nas energię wynosi 15lat od pierwszej sprzedaży, lecz nie dłużej niż do 2035roku.Autor: Administrator
Dodano 2015-04-21 o godz. 13:17:08

W Jasionce na Podkarpaciu powstanie fabryka koncepcji systemów fotowoltaicznych BIPV. BIPV to koncepcja zakładająca dostosowanie modułów PV do różnorodnych aplikacji w budynku, w tym głównie, jako elementów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych w obrębie dachów elewacji (np. pokryć dachowych, szklanych systemów elewacyjnych i dachowych, elewacyjnych systemów okładzinowych).

Realizacji inwestycji podjęła się firma ML System. Całkowity koszt wyniesie 41 mln zł , z czego 12 mln zł zostanie przeznaczonych na wybudowanie obiektu a aż 29 mln zł zostanie przeznaczone na technologie. W 2015 roku do użytku ma zostać oddana część produkcyjna o powierzchni 4 tys. m kw. Współwłaściciel ML System Dawid Cycoń twierdzi, że jest to przekroczenie granic technologicznych. Będzie to największa na świecie technologia paneli BIPV. ML System musiało samodzielnie podjąć się realizacji projektu, gdyż czas i cena proponowane przez firmy zagraniczne były nie do zaakceptowania. W fabryce produkowane będą ogniwa fotowoltaiczne III generacji wykorzystywane w budownictwie.Autor: Administrator
Dodano 2014-08-02 o godz. 10:33:33

Cała Polska oburzyła się na wiadomość o embargu Rosji na polskie warzywa i owoce. Najbardziej uderzy ono za pewne w zwykłych polskich rolników i sadowników. Popularna jest akcja #Jedzjabłka, jednakże nie tylko jabłka są tutaj na celowniku.Oprócz nich zakaz został nałożony na: 

- gruszki
- wiśnie
- czereśnie
- nektarynki
- śliwki 
- wszystkie odmiany kapusty (białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki, brokułów)
- kalafiorów 

W tej sytuacji pamiętajmy o tym, by tym bardziej teraz, kupować polskie, świeże produkty! Sezon jest w pełnym rozkwicie, a tego co narodowe możemy być bardziej pewni. Zamiast dwóch piw, lepiej sobie kupić jeszcze lepszy cydr - tak niedoceniany w naszym społeczeństwie, mimo, że jest naszym narodowym specjałem.

Nie bądźmy obojętni - uderzenie w gospodarkę bardzo szybko uderzy w nasze kieszenie. Pokażmy, że nie łatwo nas zastraszyć. Pomagajmy naszym polskim producentom! 

Zdjęcie: Gazeta.plAutor: Administrator
Dodano 2014-07-22 o godz. 14:41:40

W lipcu szeregi naszej firmy zasiliło czterech młodych ekspertów z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Są to uczniowie, którzy odbywają praktyki w naszej firmie, podpatrują, uczą się instalować najwydajniejsze kolektory słoneczne czy super wydajne pompy ciepła ;) Pewnego pięknego lipcowego dnia wybraliśmy się z wizytą do elektrowni słonecznej Pana Janusza - jednego z wielu naszych zadowolonych klientów :D. Poniżej parę fotek z tej ciekawej wizyty.

  

  

  

  

 

 Autor: Administrator
Dodano 2014-06-08 o godz. 13:23:42

Akcja Drzewka :)

Dnia 05.04.2014 roku w lesie należącym do Nadleśnictwa Dobrzejewice posadziliśmy 1000 drzew. Zamysł akcji pokrywa się z naszą misją, której głównym celem jest dbanie o ekologię, naszą planetę i jakość życia na niej. Średnio 1 drzewo absorbuje 1 tonę CO2 na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg tlenu.

 

      

  

  

  

  

  

 

Poniżej zamieszczamy link do artykułu z fotorelacją z tego wydarzenia:   

http://torunmiasto.pl/2014/04/wysokie-rachunki-za-prad-sprawdzamy-czy-warto-inwestowac-w-kolektory-sloneczne/
 

 Autor: Administrator
Dodano 2014-01-09 o godz. 14:38:35

Nasza Pani Prezes Izabela Szkodzińska laureatką trzeciej edycji rankingu „Pulsu Biznesu”!​ 

  W rankingu „100 Kobiet Biznesu” znalazło się 50 pań zarządzających firmami o rocznych przychodach ze sprzedaży przekraczających 50 mln zł oraz do 50 mln zł. Bardzo istotny jest fakt, że o miejscu w rankingu nie decydowała redakcja „Pulsu Biznesu” ani powołani jurorzy. Kryterium była kondycja finansowa firmy, która zdaniem redakcji jest najbardziej obiektywnym wyznacznikiem.

 

  Izabela Szkodzińska zajęła w rankingu, dla firm z przychodem ze sprzedaży do 50 mln zł, wysokie 7 miejsce, na 50 wytypowanych. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Nagroda za wytrwałe dążenie do celu, stopniowo, małymi kroczkami. Początkowo firma zatrudniała 2 osoby, dziś nasz zespół liczy 10 etatowych pracowników.  Bardzo cieszymy się z sukcesu i jest to wspaniała wróżba na przyszłość.

 

Poniżej zamieszczamy link do strony poświęconej rankingowi:

http://100kobietbiznesu.pb.pl/

oraz link do fotorelacji:

http://100kobietbiznesu.pb.pl/foto/3461326,53837,83840,17694,fotorelacja-z-gali-100-kobiet-biznesu-2013Autor: Administrator
Dodano 2013-08-02 o godz. 12:15:57

Cegiełka dla młodych

Wspólnie z firmą Watt zakupiliśmy kurtki piłkarskie dla drużyny młodzików ze szkółki piłkarskiej w Książkach.

Link do strony szkółki piłkarskiej:
 szkolkapilkarska2012.futbolowo.pl/Autor: Andrzej
Dodano 2013-08-01 o godz. 14:54:05

Czy wiesz, że zwykła żarówka tylko 5% energii zużywa na światło, a resztę traci na ciepło?Autor: Andrzej
Dodano 2013-07-03 o godz. 11:15:46

W ciągu jednej sekundy słońce produkuje energię, która starczyłaby na pokrycie zapotrzebowania ludzkości przez 500 000 lat.Autor: Sebastian

 
Projekt
Wycena

Gratis

Kim jesteśmy?

Nazwa firmy VIRTUS SUN, nie jest przypadkowa. Słowo „virtus” pochodzi z łaciny i oznacza: czys...