MENU
Źródło czystej energii
inwestycja w lepsze życie
Blog
Dodano 2018-08-09 o godz. 11:26:45

Gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem w Polsce

 

 

Tysiące gatunków zwierząt wymierają lub są tym zagrożone. Przyczynia się do tego pośrednia i bezpośrednia działalność człowieka oraz różne czynniki środowiskowe. Naszym zadaniem jest dbać o wszystkie zwierzęta i chronić ich naturalne siedliska, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na te gatunki, których z roku na rok ubywa i którym grozi całkowite wyginięcie.  

 

 

Lista zwierząt skrajnie zagrożonych wyginięciem w Polsce przedstawia się następująco:

 

 1. Kozica tatrzańska – żywy symbol Tatr; jest uosobieniem swobody i umiłowania gór; od zawsze była popularnym celem wielu myśliwych.
 2. Modraszek gniady – unikatowy gatunek motyla, który występuje wyłącznie w okolicach Doliny Nidy; z powodu swej wyjątkowości to łakomy kąsek dla kolekcjonerów motyli.
 3. Modraszek orion – motyl o nietypowym kolorze skrzydeł; zanik jego siedlisk spowodowany jest głównie przekształcaniem się środowiska naturalnego.
 4. Sokół wędrowny – należy do najlepszych łowców; niestety sam również jest popularnym celem myśliwych.
 5. Rybitwa popielata – pozornie nie wyróżnia się niczym, ale jest niezrównanym lotnikiem; niczego się nie boi i z natury jest bardzo wojowniczym ptakiem.
 6. Głuszec – gatunek ptaków, które odbywają jedne z najbardziej efektownych godów; jego wymieranie spowodowane jest wycinką lasów i kłusownictwem.
 7. Wąż Eskulapa – największy z węży, które występują w Polsce; jest symbolem medycyny i farmacji;
 8. Nocek łydkowłosy –nietoperz, który żyje głównie w budynkach; zagrożeniem dla jego schronienia są remonty z wykorzystywaniem toksycznych środków konserwacji drewna, likwidowanie otworów wlotowych, a także świadome płoszenie i tępienie osobników.
 9. Suseł perełkowany – unikat polskiej przyrody; za wymieranie jest odpowiedzialna stosunkowo wysoka temperatura zimą 2006/2007, która powodowała przebudzenia w czasie zimowej hibernacji oraz ubożenie roślinności na terenie siedlisk tego gatunku.
 10. Bielak – zając, który na stałe zamieszkuje tereny Puszczy Augustowskiej; groźne dla niego są drapieżniki, zwłaszcza lisy oraz ocieplenie klimatu.
 11. Szczeżuja spłaszczona – gatunek małża, dla którego największym zagrożeniem są zanieczyszczenia wód i regulacja rzek, która niszczy siedliska.
 12. Żbik – ssak, który do złudzenia przypomina kota domowego; jest jednak od niego trochę większy i ma krótszy ogon; prowadzi bardzo skryty tryb życia.

 

 

Jakie są przyczyny wymierania zwierząt? Jak wspominaliśmy wcześniej, wpływ na życie i rozwój wielu gatunków ma działalność człowieka i czynniki zewnętrze. Najczęściej podawanymi przyczynami są:

 

 1. Nadmierna turystyka w zamieszkiwanych przez dany gatunek rejonach;
 2. Zanieczyszczenie środowiska – w tym smog, zaśmiecanie lasów i zanieczyszanie rzek;
 3. Anomalie klimatyczne, będące skutkiem globalnego ocieplenia;
 4. Wypalanie traw przez człowieka;
 5. Wyłapywanie przez kolekcjonerów np. jaj ptaków lub niektórych gatunków motyli oraz polowania;
 6. Stosowanie środków ochrony roślin, które powodują bezpłodność u zwierząt;
 7. Wzrost liczby naturalnych wrogów danego gatunku np. drapieżników;
 8. Ubożenie roślinności na terenie zamieszkanym przez dany gatunek;
 9. Pożary lasów spowodowane suszą.

 

 

Co my możemy zrobić? Przede wszystkim stosować się do zaleceń odnośnie konkretnego gatunku zwierząt, które są wpisane w Czerwoną Księgę Gatunków Zabronionych. Nie polować na żadne zwierzęta ani ich nie nękać. Przy corocznym rozliczeniu PIT możemy przekazać 1% podatku na wybraną fundację, która fachowo zajmuje się pomocą zagrożonym gatunkom. Ważna jest także nasza troska o środowisko naturalne oraz zachowywanie podstawowych zasad ekologii, czyli: utrzymywanie czystości w lasach, niepozostawianie śmieci na górskich szlakach, niewycinanie drzewek leśnych, niepalenie łąk i traw, czy niezanieczyszczanie wód.

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-08-09 o godz. 11:22:39


Autor: Administrator
Dodano 2018-08-06 o godz. 11:07:25

Uwaga na kleszcze!

 

 

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które atakują z ukrycia, a do tego są szybkie i skuteczne. W czasie żerowania przenoszą rozmaite groźne choroby. Ponieważ nie mają naturalnych wrogów, jest ich coraz więcej. Mają dwa szczyty aktywności:

 1. maj i czerwiec;
 2. wrzesień i październik.

 

Kleszcze są najaktywniejsze od rana do południa, a potem mniej więcej od godziny 16:00 aż do zapadnięcia zmroku. Ukrywają się w trawie i jeżeli same są zainfekowane, mogą przenieść chorobę na człowieka lub zwierzę.

 

Najbardziej znane choroby odkleszczowe to:

 1. borelioza,
 2. bartonelloza,
 3. anaplazmoza granulocytarna,
 4. babeszjoza,
 5. kleszczowe zapalenie mózgu,
 6. tularemia,
 7. neoerlichioza,
 8. gorączka Q,
 9. gorączka plamista Gór Skalistych,
 10. dur powrotny,
 11. kleszczowa gorączka Kolorado.

 

 

 

Kleszcze najbardziej lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste, ale można je spotkać praktycznie wszędzie – w parkach lub na miejskich trawnikach. Najwięcej jest ich na terenach przejściowych, pomiędzy różnymi typami roślinności, np. na skraju lasu i łąki, polany czy brzegu ścieżek. Występują także w paprociach, czarnym bzie i leszczynie. Nie przepadają za słońcem, lubią ciepło, ale nie gorąco i wilgoć.

 

 

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, warto zastosować się do kilku prostych zasad:

 1. Skoro wiemy, gdzie i kiedy możemy się na nie natknąć, starajmy się tego uniknąć.
 2. Poruszajmy się środkiem ścieżek, unikajmy skraju traw i krzewów.
 3. Nośmy jasne ubrania oraz długie rękawy i nogawki.
 4. Używajmy środków odstraszających kleszcze.
 5. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy ciało – sprawdźmy strefy pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, między pośladkami, za uchem, w pachwinie - tam, gdzie skóra jest cienka, gdzie jest zacisznie i ciepło.
   

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-27 o godz. 11:10:34

Smog – problem XXI wieku

 

 

Ostatnio na temat smogu jest niestety głośno. Wszystko dlatego, że Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. W zależności od miasta wygląda to bardzo różnie. Faktem jednak jest to, że smog to realne zagrożenie dla zdrowia wszystkich Polaków. Na szczęście są sposoby, żeby się przed nim chronić.

 

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działania człowieka oraz niekorzystnych zjawisk - znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. 

 

 

Smog to mówiąc prościej taka mgła, która składa się głównie z pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych i zakładów przemysłowych. Pyły, które wnikają do naszego organizmu są bardzo szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować m. in:

 

 1. Stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne, przemijające stany zapalne płuc, zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku;
 2. Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, płuc, zatok, nerek;
 3. Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
 4. Chorobę niedokrwienną serca;
 5. Nadciśnienie tętnicze;
 6. Zaburzenia rytmu serca;
 7. Chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, demencję.
   

Jak w takim razie chronić swoje zdrowie i skutecznie walczyć ze smogiem? Jest na to kilka sposobów:

 1. Najlepiej postawić na ekologiczne źródła ciepła m.in. na kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub pomyśleć o podłączeniu się do sieci ciepłowniczej.
 2. Zacząć stosować oczyszczacze powietrza. Urządzenia te zadbają o powietrze zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
 3. Zadbać o odpowiednią dietę. Naukowcy uważają, że niektóre składniki, które znajdziemy w pożywieniu czynią nasz organizm odporniejszym.
 4. Pić dużo zielonej herbaty, ponieważ pomaga ona ograniczyć prawdopodobieństwo wpływu smogu na układ krwionośny;
 5. Nosić maski antysmogowe, które posiadają specjalne filtry chroniące przed przedostawaniem się pyłu. 
 6. Zainwestować w rośliny doniczkowe, ponieważ minimalizują one nie tylko zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz budynków, ale i te pojawiające się w naszych mieszkaniach.
 7. Zażywać świeżego powietrza z puszki i odwiedzać bary tlenowe.
 8. Przesiąść się z samochodu do pojazdów komunikacji miejskiej.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-11 o godz. 13:38:28

Tlen czym jest, każdy wie – ale czy na pewno wiemy o nim wszystko?

Tlen, jak powszechnie wiadomo, to pierwiastek chemiczny o symbolu O2, za pomocą którego oddychamy. Najwięcej jest go na Ziemi, bo aż 46,4%, co stanowi 20,95% objętości atmosfery ziemskiej. Został odkryty przez Michała Sędziwoja, polskiego alchemika i lekarza, którzy żył w latach 1566-1636. Polak pochodził z Łukownicy – wsi położonej w woj. małopolskim. Naukowiec, prowadząc eksperymenty z saletrą potasową, odkrył tlen i nazwał go „pokarmem życia”.

 

 

Tlen jest „pokarmem życia”, ale okazuje się, że może być także „pokarmem śmierci”. Dzięki wielowiekowym badaniom naukowym i różnym z tego tytułu odkryciom wiemy, że tlen podtrzymuje nas przy życiu, sprawia, że rośliny rosną, a ludzie i zwierzęta oddychają. Jednak okazuje się, że tlen może być także przyczyną zakończenia życia. Przyjrzyjmy się różnym jego właściwościom:

 

1. Tlen pod zwiększonym ciśnieniem parcjalnym jest toksyczny

Ciśnienie parcjalne to ciśnienie, jakie wywierałby dany składnik mieszaniny gazów, gdyby w tej samej temperaturze sam zajmował objętość całej mieszaniny. Gdy ciśnienie parcjalne tlenu się zwiększa, staje się od toksyczny i może doprowadzić do zatrucia się organizmu, powodując konwulsje przypominające atak epilepsji oraz często nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Problem dotyczy na przykład płetwonurków, wchodzących poniżej 50 m głębokości.

 

 

2. W przeszłości nadmiar tlenu powodował gigantyzm u organizmów żywych

Istnieje teoria, która mówi, że w czasach, kiedy jeszcze żyły dinozaury, gdy wzrastał poziom tlenu w atmosferze, rośliny i zwierzęta w procesie ewolucji zyskiwały bardzo duże rozmiary, np. skorpiony, ważki czy wspomniane wcześniej dinozaury. Podobno tak duże rozmiary miały chronić faunę i florę przed toksycznym działaniem tlenu, ale hipoteza ta nie została ostatecznie potwierdzona.

 

 

3. Tlen i masowe wymieranie mikroorganizmów

Przyjęło się, że pojawienie się na Ziemi tlenu w wyniku przeprowadzania reakcji fotosyntezy przez sinice (rodzaj bakterii), spowodowało masowe wymieranie mikroorganizmów. Jako powód podano brak enzymów przeciwutleniających, które obroniłyby je przed toksycznością tlenu. Jednak z badań molekularnych wynika, że owe drobnoustroje już przed zwiększeniem stężenia tlenu posiadały ochronne białka.

 

 

4. Zepsuta zupa w czasie burzy

Kto przeżył zepsucie się świeżo ugotowanej zupy w czasie burzy, niech wie, że winę za to ponosić może powstający wtedy ozon. Jest to trójatomowa cząsteczka tlenu, także toksyczna , silnie reaktywna i utleniająca. Tworzy się w czasie elektrycznych wyładowań, czyli na przykład podczas burzy, wytwarzając charakterystyczny zapach, który kojarzy nam się właśnie z deszczem. 

 

 

5. Przeciwbakteryjne działanie wody uTLENionej

Woda utleniona to nic innego jak roztwór wody i nadtlenku wodoru o działaniu przeciwbakteryjnym poprzez efekt utleniający właśnie. W kontakcie z raną powstają wolne rodniki, które niszczą bakterie. Dodatkowo ludzkie enzymy przeciwutleniające, obecne w skaleczeniu, powodują w reakcji z wodą utlenioną spienienie, co ma je dokładnie wyczyścić.

 

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-04 o godz. 09:32:02

Kocioł Pereko Beta Pelet 

Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy – zamontowany i gotowy do użytku nowoczesny kocioł PEREKO BETA PELET, dostosowany do spalania peletu, czyli ekologicznego paliwa naturalnych zasobów odnawialnych. Co wyróżnia go na tle innych urządzeń?

 1. Automatyczny zapłon;
 2. Płynna regulacja mocy;
 3. Niski pobór prądu;
 4. Automatyczne czyszczenie palnika;
 5. Sterowanie przez panel pokojowy;
 6. Sterowanie przez Internet.

 

To tylko kilka z jego wielu zalet. Użytkowanie kotła jest komfortowe i ekonomiczne. Granulki peletu, dzięki zastosowaniu palnika PELAS HYBRID, wypalają się niemal całkowicie. Palnik ten gwarantuje czystość spalania, a z 1 worka peletu zostaje TYLKO niewielka garść popiołu.

 

Nowoczesna technologia

Korpus i wymiennik został skonstruowany tak, by urządzenie przekazywało ciepło jak najefektywniej i zachowało przy tym szczelność i bezawaryjność.

 1. Dzięki automatyzacji sytemu S.Control,, który steruje pracą kotła poprzez rozpalanie, czyszczenie oraz kontrolę płomienia, korzystanie z urządzenia jest naprawdę komfortowe.
 2. Sterownik, który obsługuje 3 pompy, siłownik zaworu mieszającego i ogranicznik temperatury oraz automatyczna zapalarka, która umożliwia samoczynne rozpalenie we wskazanym momencie, przekłada się na wielozadaniowość urządzenia.

Dodatkowo pelet posiada piątą klasę emisji oraz certyfikat ECODESIGN. Szczelność spawów została objęta 10-letnią gwarancją, a wymiennik 6-letnią. Ponadto zainstalowaliśmy 2 energooszczędne pompy Euroterm, elektroniczne z funkcją AUTOADAPT i poborem energii od 4 W.

Gwarancja bezpieczeństwa

Zapewniamy, że w trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowania klienta, zadbaliśmy o każdy szczegół, a konstrukcja urządzenia została odpowiednio opracowana. By wyeliminować ryzyko nagrzania się korpusu, został on odseparowany od kotła. Dodatkowo wmontowane zostały automatyczne systemy bezpieczeństwa:

 1. System spalania nadciśnieniowego – zapobiega cofnięciu się płomienia;
 2. Czujnik STB – wyłącza zasilanie podajnika zewnętrznego w przypadku za wysokiem temperatury.

 Autor: Administrator
Dodano 2018-07-04 o godz. 09:28:00


Autor: Administrator
Dodano 2018-06-13 o godz. 12:34:58

Kilka słów o pszczołach

 

Co rusz można usłyszeć w Polsce o nagłej śmierci pszczół lub ich stałym podtruwaniu. A tymczasem pszczoły są nam NIEZBĘDNE do życia. Korzyści, jakie płyną z ich roli to:

 1. Dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele.
 2. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki.

 

Pszczoła jest jedynym owadem, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka.

Miód, który produkują pszczoły, jest zdrowy, ponieważ nie zbierają one nektaru z trujących roślin, jak robią to owady z rodziny osowatych.

Inne dobroczynne właściwości miodu to m. in.:

 1. działanie antybakteryjne,
 2. zawartość przeciwutleniaczy,
 3. łagodzenie kaszlu,
 4. poprawa perystaltyki jelit,
 5. działanie uspokajające i nasenne.

Naukowcy mają głos

 

Badacze z Uniwersytetu w Lund odkryli, że w żołądkach pszczół miodnych jest 13 bakterii kwasu mlekowego, które wytwarzają związki przeciwbakteryjne. Uważają też, że pochodzące od pszczół bakterie mlekowe mogą w przyszłości stanowić skuteczny zamiennik antybiotyków. Poza tym nie od dziś wiadomo, że pszczoły mają świetny węch, co pozwala im (oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu) wykryć nawet znikome ilości narkotyków, a nawet materiałów wybuchowych.

 

Jakie mogą być skutki braku pszczół na Ziemie?

 1. Poważne problemy z wyżywieniem populacji.
 2. Zaburzenie właściwego funkcjonowania ekosystemów naturalnych.
 3. Zanik aż ¾ gatunków roślin.
 4. Zmniejszenie ilości produkowanego pożywienia, a co z tym idzie wzrost jego cen.
 5. Pozbawienie produktów właściwości odżywczych.
 6. Wymieranie gatunków zwierząt, dla których pożywieniem były rośliny zapylane przez pszczoły.

Apel GREENPEACE

Co rok w Polsce, w wyniku utraty siedlisk, chemizacji rolnictwa, chorób i pasożytów, ginie aż milion pszczół. Aby temu przeciwdziałać – dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji Adoptuj Pszczołę – powstała Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Jest to przygotowany przez naukowców, pszczelarzy i obywateli wszechstronny plan działania, wyznaczający kierunki i działania dla ochrony owadów zapylających. Jednak by taka strategia weszła w życie, potrzebne są nasze głosy. Razem z organizacją GREENPEACE POLSKA gorąco zachęcamy do dołączenia do apelu i oddania swojego podpisu.

 

Można to zrobić na stronie: https://act.greenpeace.org/page/24716/petition/1?ea.tracking.id=gppl

Pełna treść strategii znajduje się na: adoptujpszczole.pl/strategiaAutor: Administrator
Dodano 2018-06-08 o godz. 13:13:18

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

 

 

Ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym . Nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają niewielki wpływ na faunę i florę. Są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie. Jeśli więc zastanawiasz się, co właściwie zyskasz dzięki instalacji fotowoltaiczna, odpowiedź jest prosta – zadbasz o środowisko, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.

 

Jak działają panele fotowoltaiczne

 

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Te ostatnie zbudowane są z płytek krzemowych, na które pada światło słoneczne i jest przez nie pochłaniane, co wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu – czyli przepływu prądu elektrycznego.  

 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

 

Ponieważ nie da się bezpośrednio korzystać z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych, panele pracują wraz z całą instalacją fotowoltaiczną – odnawialnym źródłem energii – która składa się z:

 1. paneli fotowoltaicznych – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej,
 2. inwertera (falownika) - zmieniającego prąd stały na prąd zmienny,
 3. liczników zużycia i produkcji energii,
 4. okablowania,
 5. akumulatora wraz z regulatorem ładowania - w zależności od tego czy jest to instalacja niezależna, czy przyłączona do sieci elektroenergetycznej

Połączenie tych wszystkich elementów ma zapewnić ciągłość przesyłania energii elektrycznej.

 

Net metering, czyli przechowywanie energii w sieci

 

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, czy jest to opłacalne? Otóż – jest! Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, masz możliwość oddawać energię elektryczną, której nie zużywasz do sieci energetycznej i ją tam magazynować, a w razie potrzeby po prostu odebrać. Co to oznacza w praktyce?

 1. oszczędzasz pieniądze – to, czego nie zużyjesz na bieżąco, możesz oddać i przechować, a później wykorzystać, więc nic się nie marnuje,
 2. chronisz środowisko – nie zużywasz w danym momencie więcej niż jest to konieczne;
 3. nie potrzebujesz żadnego akumulatora – magazynujesz energię w sieci,
 4. z dostawcą rozliczasz się co pół roku – jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

 

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca

 

Na pewno zadajesz sobie pytanie, kiedy zwróci się montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli postawisz na sprawdzone panele i inwertery, które są wydajne i odporne na uszkodzenia, możesz mieć pewność, że w przeciągu kilkunastu lat, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywistym jest, że najmniej kosztowne rozwiązania, nie są dobre. Najtańszy i w dodatku niesprawdzony sprzęt może popsuć się w naprawdę krótkim czasie. Zapewniamy, że decydując się na panele fotowoltaiczne z naszego sklepu, dostaniesz produkt najwyższej jakości. U nas cena i jakość idą ze sobą w parze. Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszej ostatnio wykonanej istalacji:

 

Do grona naszych zadowolonych klientów dołączył pan Kamil z Górska, który stał się szczęśliwym posiadaczem przydomowej elektrowni, produkującej prąd ze słońca. Przy rocznej produkcji energii o wartości ok. 8500 kWh, inwestycja zwróci się panu Kamilowi za mniej więcej 5-7 lat – czyli bardzo szybko!  

 

 

W tej instalacji został zastosowany panel Sharp oraz inwerter Fronius z modułem internetowym Wi-Fi, który umożliwia podgląd parametrów pracy i uzysków energii elektrycznej przez Internet.

 

Poznaj zalety naszych instalacji fotowoltaicznych:

 1. Nasze panele są odporne na różne warunki atmosferyczne. Zostały zaprojektowane tak, by wytrzymywać burze, gradobicia, czy temperaturę nawet -30°C.
 2. Mają bardzo długi czas użytkowania, ponieważ w tak prostym układzie, właściwie nie ma co się zepsuć.
 3. Panele fotowoltaiczne z naszego sklepu nie powodują żadnego hałasu, przydomowa instalacja pozostaje praktycznie niesłyszalna.
 4. Używanie naszych paneli nie wpływa na okolicę ani faunę i florę.
 5. Praca instalacji fotowoltaicznej nie wpływa na środowisko naturalne poprzez emisję jakichkolwiek substancji chemicznych ani dwutlenku węgla.

 

Jeśli jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, od czego zacząć – zgłoś się do nas! Załatwimy za Ciebie niezbędne dokumenty z dostawcą energii, a w przypadku brania kredytu także formalności w banku.Autor: Administrator
Dodano 2015-11-23 o godz. 12:31:09

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego nas w akcji:

 Autor: Administrator
Dodano 2015-05-07 o godz. 15:05:10

Gmina Aleksandrów Kujawski będzie się ubiegać o dofinansowanie ze środków PROW na budowę mikroinstalacji prosumenckich z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z przeznaczeniem dla własnych potrzeb budynku oraz gospodarstw domowych osób fizycznych. Gmina będzie wnioskodawcą, inwestorem oraz właścicielem instalacji przez okres 5 lat. Gmina przekaże urządzenia gospodarstwom, a po upływie okresu trwałości projektu (5 lat) urządzenie będzie przekazane użytkownikowi. Interesującym faktem jest to, że wysokość dofinansowania może wynieść nawet 90% wartości netto instalacji. Po stronie zainteresowanych będzie pokrycie 10% kosztów instalacji oraz podatek VAT. Aby wziąć udział w projekcie należy spełnić poniższe warunki:
- nieruchomości zlokalizowane na terenie gminy Aleksandrów Kujawski
- nieruchomości nie są wykorzystywane do celów działalności gospodarczej
- osoby składające wnioski są właścicielami danej nieruchomości
- stan techniczny budynku musi wytrzymać obciążenie instalacji fotowoltaicznej (1kW= około 80-100kg)
- wolna połać dachowa ok 7-8 m2 na 1kW mocy instalacji PV
- połać dachu, na której ma być wykonana instalacja nie może być zacieniona
- w gre wchodzą tylko budynki, które instalacje mogą umieścić na połaci dachowej z południową lub południowo-zachodnią ekspozycją
-o biekty nie mogą byc objęte ochroną konserwatorską

Moc zainstalowanych urządzeń będzie określona na podstawie analizy zapotrzebowania danego gospodarstwa na energię elektryczną. Jednak moc instalacji nie może przekraczać 3 kW. Jednym z podstawowych warunków otrzymania dofinansowania jest wykorzystanie w 100% wytworzonej energii tylko i wyłącznie na potrzeby własne użytkownika. Oznacza to, że przez okres 5 lat nie można odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii. Pomiędzy mieszkańcem a gminą zostanie podpisana umowa użyczenia, która będzie zawierać podstawowe zasady współpracy. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi posiadać uregulowany stan prawny nieruchomości, na której będzie montowana instalacja.


Warunkami realizacji przedsięwzięcia są:
- czas realizacji oraz rozliczenia inwestycji do 16.10.2015r
- moc mikroinstalacji nie może przekroczyć 40 kW mocy elektrycznej (panele fotowoltaiczne i mikroelektrownie wiatrowe) oraz 120kW mocy cieplnej (kotły na biomasę, kolektory słoneczne, pompy ciepła)
- wytworzona energia musi być w 100% wykorzystana przez użytkownika na potrzeby własnego gospodarstwa domowego
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy Aleksandrów Kujawski do wzięcia udziału w projekcie. Deklaracje przystąpienia do projektu należy złożyć do 11 maja 2015 roku na załączonym formularzu w sekretariacie Urzędu Gminy Aleksandrów Kujawski wraz z wypełnioną ankietą określająca poziom zapotrzebowania na energię (dokumenty proszę składać w kopertach z napisem „Mikroinstalacje prosumenckie”).


Samo przystąpenie do projektu nie jest gwarantem otrzymania dofinansowania. Dofinansowane zostaną maksymalnie 3 gminy z całego województwa z uwagi na ograniczoną ilość środków na realizacje zadania.Autor: Administrator
Dodano 2015-04-21 o godz. 13:19:38

Net-metering (z ang. opomiarowanie netto) jest to seriws dla prosumenta z instalacją PV do 10kW, wraz z którym wytworzona energia elektryczna we własnej przydomowej instalacji (np. przez panele fotowoltaiczne) i energia dostarczona do lokalnej sieci jest rozliczana poprzez zbilansowanie jej z ilością energii zużytej z sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie jest zapewniane przez dystrybutrów energii. Można to pokazać na porstym przykładzie:
Jeśli przez cały rok zużywamy 4000kW, a nasza instalacja PV produkuje 3500kW, to płacimy jedynie za 500kW. Czyli jest to bardzo duża oszczędność. Także dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować, wyzerować lub zyskać na naszej instalacji poprzez sprzedaż nadwyżek do zakładu energetycznego. W Polsce z net-meteringu korzystają prosumenci o łącznej mocy instalacji ok. 20MW. Okres, w którym możemy sprzedawać wytworzoną przez nas energię wynosi 15lat od pierwszej sprzedaży, lecz nie dłużej niż do 2035roku.Autor: Administrator
Dodano 2015-04-21 o godz. 13:17:08

W Jasionce na Podkarpaciu powstanie fabryka koncepcji systemów fotowoltaicznych BIPV. BIPV to koncepcja zakładająca dostosowanie modułów PV do różnorodnych aplikacji w budynku, w tym głównie, jako elementów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych w obrębie dachów elewacji (np. pokryć dachowych, szklanych systemów elewacyjnych i dachowych, elewacyjnych systemów okładzinowych).

Realizacji inwestycji podjęła się firma ML System. Całkowity koszt wyniesie 41 mln zł , z czego 12 mln zł zostanie przeznaczonych na wybudowanie obiektu a aż 29 mln zł zostanie przeznaczone na technologie. W 2015 roku do użytku ma zostać oddana część produkcyjna o powierzchni 4 tys. m kw. Współwłaściciel ML System Dawid Cycoń twierdzi, że jest to przekroczenie granic technologicznych. Będzie to największa na świecie technologia paneli BIPV. ML System musiało samodzielnie podjąć się realizacji projektu, gdyż czas i cena proponowane przez firmy zagraniczne były nie do zaakceptowania. W fabryce produkowane będą ogniwa fotowoltaiczne III generacji wykorzystywane w budownictwie.Autor: Administrator
Dodano 2014-08-02 o godz. 10:33:33

Cała Polska oburzyła się na wiadomość o embargu Rosji na polskie warzywa i owoce. Najbardziej uderzy ono za pewne w zwykłych polskich rolników i sadowników. Popularna jest akcja #Jedzjabłka, jednakże nie tylko jabłka są tutaj na celowniku.Oprócz nich zakaz został nałożony na: 

- gruszki
- wiśnie
- czereśnie
- nektarynki
- śliwki 
- wszystkie odmiany kapusty (białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki, brokułów)
- kalafiorów 

W tej sytuacji pamiętajmy o tym, by tym bardziej teraz, kupować polskie, świeże produkty! Sezon jest w pełnym rozkwicie, a tego co narodowe możemy być bardziej pewni. Zamiast dwóch piw, lepiej sobie kupić jeszcze lepszy cydr - tak niedoceniany w naszym społeczeństwie, mimo, że jest naszym narodowym specjałem.

Nie bądźmy obojętni - uderzenie w gospodarkę bardzo szybko uderzy w nasze kieszenie. Pokażmy, że nie łatwo nas zastraszyć. Pomagajmy naszym polskim producentom! 

Zdjęcie: Gazeta.plAutor: Administrator
Dodano 2014-07-22 o godz. 14:41:40

W lipcu szeregi naszej firmy zasiliło czterech młodych ekspertów z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Są to uczniowie, którzy odbywają praktyki w naszej firmie, podpatrują, uczą się instalować najwydajniejsze kolektory słoneczne czy super wydajne pompy ciepła ;) Pewnego pięknego lipcowego dnia wybraliśmy się z wizytą do elektrowni słonecznej Pana Janusza - jednego z wielu naszych zadowolonych klientów :D. Poniżej parę fotek z tej ciekawej wizyty.

  

  

  

  

 

 Autor: Administrator
Dodano 2014-06-08 o godz. 13:23:42

Akcja Drzewka :)

Dnia 05.04.2014 roku w lesie należącym do Nadleśnictwa Dobrzejewice posadziliśmy 1000 drzew. Zamysł akcji pokrywa się z naszą misją, której głównym celem jest dbanie o ekologię, naszą planetę i jakość życia na niej. Średnio 1 drzewo absorbuje 1 tonę CO2 na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg tlenu.

 

      

  

  

  

  

  

 

Poniżej zamieszczamy link do artykułu z fotorelacją z tego wydarzenia:   

http://torunmiasto.pl/2014/04/wysokie-rachunki-za-prad-sprawdzamy-czy-warto-inwestowac-w-kolektory-sloneczne/
 

 Autor: Administrator
Dodano 2014-01-09 o godz. 14:38:35

Nasza Pani Prezes Izabela Szkodzińska laureatką trzeciej edycji rankingu „Pulsu Biznesu”!​ 

  W rankingu „100 Kobiet Biznesu” znalazło się 50 pań zarządzających firmami o rocznych przychodach ze sprzedaży przekraczających 50 mln zł oraz do 50 mln zł. Bardzo istotny jest fakt, że o miejscu w rankingu nie decydowała redakcja „Pulsu Biznesu” ani powołani jurorzy. Kryterium była kondycja finansowa firmy, która zdaniem redakcji jest najbardziej obiektywnym wyznacznikiem.

 

  Izabela Szkodzińska zajęła w rankingu, dla firm z przychodem ze sprzedaży do 50 mln zł, wysokie 7 miejsce, na 50 wytypowanych. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Nagroda za wytrwałe dążenie do celu, stopniowo, małymi kroczkami. Początkowo firma zatrudniała 2 osoby, dziś nasz zespół liczy 10 etatowych pracowników.  Bardzo cieszymy się z sukcesu i jest to wspaniała wróżba na przyszłość.

 

Poniżej zamieszczamy link do strony poświęconej rankingowi:

http://100kobietbiznesu.pb.pl/

oraz link do fotorelacji:

http://100kobietbiznesu.pb.pl/foto/3461326,53837,83840,17694,fotorelacja-z-gali-100-kobiet-biznesu-2013Autor: Administrator
Dodano 2013-08-02 o godz. 12:15:57

Cegiełka dla młodych

Wspólnie z firmą Watt zakupiliśmy kurtki piłkarskie dla drużyny młodzików ze szkółki piłkarskiej w Książkach.

Link do strony szkółki piłkarskiej:
 szkolkapilkarska2012.futbolowo.pl/Autor: Andrzej
Dodano 2013-08-01 o godz. 14:54:05

Czy wiesz, że zwykła żarówka tylko 5% energii zużywa na światło, a resztę traci na ciepło?Autor: Andrzej
Dodano 2013-07-03 o godz. 11:15:46

W ciągu jednej sekundy słońce produkuje energię, która starczyłaby na pokrycie zapotrzebowania ludzkości przez 500 000 lat.Autor: Sebastian
Dodano 2013-07-03 o godz. 10:00:39

Gdyby całą powierzchnię Ziemii pokryć panelami słonecznymi to w ciągu godziny wytworzyłyby one energię zdolną zaspokoić roczne zapotrzebowanie ludzkości na energię.Autor: Sebastian

 
Projekt
Wycena

Gratis

Kim jesteśmy?

Nazwa firmy VIRTUS SUN, nie jest przypadkowa. Słowo „virtus” pochodzi z łaciny i oznacza: czys...